W środę po południu Sejm debatuje nad rządowym projektem zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Rząd chce, by żołnierze i funkcjonariusze nabywali uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Obecnie mundurowi, by przejść na emeryturę, muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat.

"Projekt w tym kształcie jest fatalny" - powiedział Zieliński. Poseł PiS zarzucił posłom koalicji PO-PSL, że "w sposób brutalny forsują złe zapisy do tego projektu".

Zieliński skrytykował także szybki oraz chaotyczny - jego zdaniem - tryb prac nad reformą służb mundurowych. Jak dodał, do projektu zabrakło opinii oraz ekspertyz Biura Analiz Sejmowych.

"Żadna poprawka nie miała szans na przyjęcie. Odrzucono także wniosek o wysłuchanie publiczne. To jest skandal. My chcieliśmy ten projekt ucywilizować, stąd nasze poprawki" - powiedział Zieliński.

Poseł PiS poinformował, że jeżeli nowelizacja ustawy zostanie uchwalona w kształcie zaproponowanym przez rząd, to PiS skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

gdyj/ ral/ bno/ mow/