"Jesteśmy na finale prac nad składką zdrowotną" - powiedział w piątek minister pracy, który uczestniczył w seminarium nt. pośrednictwa pracy.

Obecnie jednym z uprawnień osoby posiadającej status bezrobotnego jest prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według wiceministra pracy Jacka Męciny takie powiązanie statusu bezrobotnego ze składką zdrowotną "zaciemnia trochę perspektywę". "W tym sensie, że są w Urzędach Pracy zarejestrowani bezrobotni, którzy otrzymają ofertę pracy, mówią, że tak naprawdę nie są gotowi do podjęcia pracy" - mówił podczas seminarium Męcina.

"Nie każdy tak naprawdę poszukuje pracy w Urzędzie Pracy i my to doskonale wiemy" - podkreślił.

"To oczywiście zniechęca, i to w zrozumiały sposób, pracodawców do tego, żeby podejmować współpracę z Urzędami Pracy. Ta sytuacja się kumuluje, a Urzędy Pracy są coraz bardziej bezradne. My chcemy tę sytuację odwrócić" - dodał wiceminister.

Jak mówił wcześniej PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przygotowywane rozwiązanie zakłada, że osoby, które zgłaszają się do urzędów pracy tylko po to, żeby uzyskać ubezpieczenie, "będą miały oddzielne miejsce, w którym je otrzymają".

"Takie osoby na pewno nie utracą ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie będą także blokowały dostępu do urzędów poszukującym pracy. Po dokonaniu podziału, urzędnicy będą mogli poświęcać czas wyłącznie tym, którym rzeczywiście zależy na znalezieniu zatrudnienia. Rozmawiamy jeszcze nad tym, jak to będzie rozwiązane organizacyjnie i technicznie" - mówił Neumann.

Uzgodnienia w tej sprawie trwają między resortami: pracy, zdrowia i finansów.