W poniedziałek po południu niemiecka kanclerz zostanie także przyjęta w Belwederze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W czasie konsultacji międzyrządowych zaplanowane było przemówienie pełnomocnika rządu ds. międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego. Bartoszewski zmarł nagle w piątek wieczorem. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek odczyta treść jego wystąpienia. Po południu kanclerz Merkel wpisze się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w gabinecie prof. Bartoszewskiego.

Czytaj: Czy płaca minimalna w Niemczech dotyczy polskich firm?

 

"Jeżeli chodzi o relacje dwustronne, tematami rozmów będzie m.in. wymiana młodzieży i kwestia godnego uczczenia 25 lat wznowionych po 1989 roku stosunków między naszymi państwami" - powiedział minister. Jak dodał, Kopacz z Merkel będą też rozmawiały o "trudnej i kontrowersyjnej" kwestii wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej w transporcie. Przypomniał, że w tej sprawie szefowa polskiego rządu rozmawiała już wcześniej z kanclerz Merkel.

Komisja Europejska prowadzi od stycznia postępowanie w sprawie obowiązujących od początku roku w Niemczech przepisów nakładających na pracodawców obowiązek płacenia minimalnej stawki wynoszącej 8,5 euro na godzinę. Sprawa wywołała spór w UE, bo według Berlina ma ona obowiązywać też kierowców z zagranicznych firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy.

W marcu w Polsce oraz w Brukseli odbyły się protesty firm transportowych przeciwko niemieckim przepisom. Przewoźnicy narzekają nie tylko na wysokość stawek, które Niemcy chcą im narzucić, ale też na obciążenia biurokratyczne wiążące się m.in. z tłumaczeniem dokumentów dotyczących pracowników na język niemiecki. Obecnie na czas badania sprawy przez KE niemieckie przepisy są zawieszone.

Podczas konsultacji poruszona ma być też kwestia polityki imigracyjnej Unii Europejskiej i wcielania w życie postanowień czwartkowego nadzwyczajnego szczytu UE. (PAP)