„Będzie to pierwsza nagroda z zysku w blisko 10-letniej historii naszej spółki. W ubiegłym roku osiągnęliśmy rekordowy wynik i jest oczywiste, że w podziale zysku musi wziąć udział nasza załoga” – powiedział we wtorek PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Już wcześniej zamiar przeznaczenia na nagrodę dla załogi kwoty 130 mln zł ogłosiła Jastrzębska Spółka Węglowa. Natomiast Katowicki Holding Węglowy (KHW) we wtorek oficjalnie potwierdził, że nie planuje wypłaty nagrody z ubiegłorocznego zysku.

Wysokość nagrody z zysku Kompanii Węglowej zaakceptował wcześniej resort gospodarki, który wypełnia funkcje właścicielskie dla KW. W środę zarząd Kompanii ma omówić i uzgodnić z działającymi w spółce związkami zawodowymi regulamin wypłaty nagrody. Będzie ona podzielona między wszystkich pracowników spółki.

„Według naszych obliczeń jeden pracownik powinien otrzymać nagrodę w wysokości ok. 1,7 tys. zł brutto. W tej chwili trudno nam powiedzieć, czy przy podziale zysków decydować będzie rozgraniczenie zatrudnionych na pracowników dołowych oraz pracowników powierzchni” – powiedział wiceszef Solidarności w KW Stanisław Kłysz.

Nagrodę z zysku zamierza wypłacić również załodze notowana na giełdzie Jastrzębska Spółka Węglowa, która już w kwietniu ogłosiła chęć przeznaczenia na ten cel 130 mln zł. W tej firmie, której ubiegłoroczny zysk przekroczył 2 mld zł, nagrody będą jednak znacznie wyższe niż w KW – zatrudnia ona ponad trzykrotnie mniej osób niż Kompania.

Wypłaty nagrody z zysku nie planuje Katowicki Holding Węglowy, który w ubiegłym roku zarobił 158 mln zł, wobec 31,3 mln zł rok wcześniej.

"W KHW SA nie będzie nagrody z zysku za rok 2011, ponieważ wielkość zysku (wraz z amortyzacją) nie pokrywa potrzeb inwestycyjnych spółki, niezbędnych dla jej dalszego funkcjonowania" - poinformował we wtorek rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

Holding jest w trakcie realizacji programu naprawy finansów, oczekuje też na decyzję resortu gospodarki w sprawie zgody na emisję wartych ponad 1 mld zł obligacji. Firma potrzebuje środków na niezbędne inwestycje.(PAP)

mab/ je/