Chcąc wyróżnić dziennikarzy, którzy rzetelnie i kompetentnie zajmują się tą problematyką, Wyższy Urząd Górniczy (WUG) oraz Fundacja „Bezpieczne Górnictwo” im. prof. Wacława Cybulskiego ogłosiły drugą edycję konkursu „Karbidka”, który wziął nazwę od historycznej górniczej lampy.
„Jesteśmy przekonani, że media mogą być przysłowiowym kagankiem oświaty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle wydobywczym” - wyjaśniła rzeczniczka WUG, Jolanta Talarczyk.
Rzeczniczka wskazała, że przestrzeganie zasad bhp w górnictwie jest działaniem na wagę życia niejednego człowieka, natomiast sposób eksploatacji kopalin z poszanowaniem środowiska, a także rola nadzoru górniczego w tym zakresie, decydują o jakości życia mieszkańców gmin górniczych.
„Górnictwo, jako temat dziennikarski, jest niewątpliwie trudny w realizacji z wielu powodów. Dlatego tym większe słowa uznania należą się tym przedstawicielom mediów, którzy rzetelnie upowszechniają informacje potrzebne ponad 200 tys. pracowników przemysłu wydobywczego w Polsce” - dodała Talarczyk.
W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu, triumfowali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, Trybuny Górniczej i portalu Nettg, Polskiego Radia Katowice i Dziennika Zachodniego. Laureaci otrzymali nagrody finansowe i symboliczne „Karbidki”.
W konkursie mogą uczestniczyć dziennikarze regionalnej i ogólnopolskiej prasy, radia i telewizji, a także redakcji portali internetowych, których artykuły, audycje lub programy dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa w górnictwie zostały opublikowane w 2011 roku. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 lutego 2012 r. Prace należy przesyłać na adres Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. (PAP)