"Osiągnięto porozumienie. (...) Jego areszt administracyjny nie zostanie przedłużony i zostanie on zwolniony 17 kwietnia" - poinformowało we wtorek izraelskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Umowa osiągnięta między prawnikami Adnana i władzami miałaby doprowadzić do zakończenia strajku głodowego prowadzonego przez Palestyńczyka od 18 grudnia. Media poinformowały, że Adnan zgodził się na warunki ugody i przerwie protest.

Adnan, 33-letni piekarz z miejscowości położonej na obrzeżach Dżeninu na Zachodnim Brzegu, został aresztowany w środku nocy 17 grudnia zeszłego roku. Był lokalnym rzecznikiem Islamskiego Dżihadu, organizacji uznawanej za terrorystyczną przez Izrael. Jego rodzina twierdzi, że choć zawsze był politycznie aktywny, nigdy nie stosował przemocy.

Izraelskie władze uznały go "za zagrożenie dla bezpieczeństwa".

Według organizacji broniącej praw więźniów - Addamir, Adnan był bity przez izraelskich żołnierzy podczas przewożenia go do aresztu i upokarzany podczas przesłuchania. Na drugi dzień po aresztowaniu ogłosił strajk głodowy. Jest osadzony w areszcie administracyjnym.

Zgodnie z izraelskim prawem wojskowym osoba uznana za stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa może zostać osadzona w areszcie bez stawiania żadnych zarzutów, a sąd wojskowy co pół roku może przedłużać areszt. Decyzja zapada na podstawie tajnych dokumentów, nieujawnianych ani aresztantowi ani jego prawnikom.

Obecnie w izraelskich więzieniach przebywa 4400 Palestyńczyków, w tym ponad 300 w areszcie administracyjnym.

Według władz Autonomii Palestyńskiej Adnan przeprowadził najdłuższy strajk głodowy w historii palestyńskich więźniów.

Zaniepokojenie sprawą głodującego Palestyńczyka wyraziła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i Richard Falk, oenzetowski wysłannik ds. palestyńskich praw człowieka.

W zeszłym tygodniu przez Zachodni Brzeg i Gazę przetoczyła się fala akcji solidarności z Adnanem. Demonstranci porównywali go do Irlandczyka Bobby'ego Sandsa, działacza IRA, który po 66 dniach strajku głodowego zmarł w 1981 roku w brytyjskim więzieniu.

Z Jerozolimy Ala Qandil (PAP)

aqa/ awl/ ro/