"Będziemy dyskutować o optymalnym, z punktu widzenia podejścia socjalliberalnego czy lewicowego, modelu systemu emerytalnego" - powiedział PAP we wtorek Robert Smoleń z fundacji Amicus Europae.

Podkreślił, że chodzi o model gwarantujący bezpieczeństwo emerytom - obecnym i przyszłym, a jednocześnie taki, "który nie rujnuje finansów państwa, który się bilansuje".

Smoleń powiedział, że dyskusja będzie toczyła się w oparciu o raport na ten temat, przygotowany przez ekonomistów. Dotyczy on - jak tłumaczył - tego, jak udoskonalić system obowiązujący w Polsce. Zapowiedział też, że w spotkaniu wezmą udział m.in. Aleksander Kwaśniewski, lider RP Janusz Palikot, Marek Borowski oraz Józef Oleksy.

Działalność konwersatorium "Dialog i Przyszłość" została zainaugurowana na początku ub. roku.

W ubiegłym roku rząd zaprezentował projekt podnoszący wiek emerytalny; prezydent Bronisław Komorowski podpisał go w grudniu. Na podstawie ustawy od 2013 r. w naszym kraju rozpoczęło się stopniowe wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego do 67 lat, zarówno dla kobiet (poprzednio 60 lat), jak i dla mężczyzn (poprzednio 65 lat).

Z kolei na początku września premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni powinien być gotowy projekt ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym. Rządowa propozycja zmian w systemie emerytalnym zakłada przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.