Samorządowcy ogłosili pierwszą edycję programu, w ramach którego część mieszkań w powstającym przy ulicy Tadeusza Kościuszki wielorodzinnym budynku będzie przeznaczona na potrzeby osób - przede wszystkim par i rodzin - poniżej 35 lat, wiążących swoją przyszłość z Chorzowem.

"To program dedykowany młodym mieszkańcom, którzy rozpoczynają dorosłe życie lub szukają swojego miejsca na stałe. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania lub wzięcie kredytu, dlatego specjalnie dla nich przygotowaliśmy korzystną ofertę" – wyjaśnił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W przeznaczonej dla młodych ludzi puli znalazły się kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzypokojowe. Najmniejsze lokale mają 29 m kw., największe 63 m kw. Dwa mieszkania przystosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Zgłoszenia do programu będą przyjmowane do końca kwietnia w chorzowskim Urzędzie Miasta. Szczegółowe informacje oraz formularze aplikacyjne dostępne są miejskiej stronie internetowej. Przy rozpatrywaniu wniosków premiowane będą, obok par, rodzin i osób z wyższym wykształceniem, także osoby od dawna mieszkające w Chorzowie. Kryterium wiekowe - poniżej 35 lat - powinna spełniać co najmniej jedna dorosła osoba w rodzinie aplikującej o mieszkanie.

Ważnym kryterium będzie też wielkość dochodów osób ubiegających się o przydział lokalu. Zgodnie z przyjętymi zasadami, dochód w gospodarstwie jednoosobowym powinien kształtować się między 200 proc. a 400 proc. najniższej emerytury, natomiast w gospodarstwach wieloosobowych ma to być między 150 a 300 proc. najniższej emerytury na osobę. Obecnie najniższa emerytura to niespełna 1030 zł brutto. Gdy kryteria dochodowe wnioskujących nie będą spełnione, rozpatrywane będą wnioski osób o dochodzie niższym, najbardziej zbliżonym do wymaganego.

Osoby wnioskujące o mieszkania powinny być zameldowane w Chorzowie lub rozliczać się w tym mieście z fiskusem, albo pracować, od co najmniej dwóch lat. Nie mogą zalegać z podatkami i innymi płatnościami, nie mogą też mieć innego mieszkania albo budować domu.

W nowym budynku przy ul. Kościuszki powstanie także 45 mieszkań w ramach oferty Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które jest inwestorem w tym przedsięwzięciu. Mieszkania te będzie można wykupić na własność. Dom powstaje w centrum miasta, obok szybu Prezydent - jednej z atrakcji turystycznych Chorzowa, w bliskiej odległości od Parku Śląskiego - jednego z największych śródmiejskich parków w Polsce.

Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe; jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie oddany do użytku w czerwcu tego roku. Wysokość czynszu ma być ustalana na takich samych zasadach jak w innych mieszkaniach komunalnych w Chorzowie. Warunkiem zawarcia umowy najmu będzie wpłata kaucji mieszkaniowej w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu. (PAP)