Inwestycje w parkach na terenie województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego koordynowała działająca w Giżycku Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

Jak poinformowała PAP prezes tej Fundacji Jolanta Piotrowska od 2013 roku w parkach krajobrazowych w warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim powstało kilkanaście inwestycji m.in. wieże obserwacyjne, pomosty, czy czatownie.

"Dzięki tej nowo powstałej małej architekturze turystycznej z jednej strony ograniczamy zwiedzanie parków krajobrazowych do wyznaczonych miejsc, jednak z drugiej strony umożliwiamy odwiedzającym bliższy, niż dotychczas, kontakt z przyrodą" - powiedziała Piotrowska.

W ramach projektu mazurskiej fundacji w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej powstała m.in. ścieżka edukacyjna "Ptasi raj" oraz pomost na Zalewie Wiślanym, który jest zakończony tarasem z czatownią do obserwacji ptaków.

W Mazurskim Parku Krajobrazowym zrekonstruowano m.in. trzy wieże do obserwacji ptaków i kładkę nad jeziorem Łuknajno.

W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej zrewitalizowany został park podworski w Bludziach.

W parkach Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich wytyczono po kilkanaście km ścieżek rowerowych i edukacyjnych, na trasie których są kładki, czy pomosty.

W Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym powstała ścieżka turystyczna „Źródła Brynicy”, a w Brodnickim Parku Krajobrazowym wieża obserwacyjna została zbudowana przy okresowo zalewanym torfowisku. Dzięki temu odwiedzający to miejsce mają wyjątkowo dobre warunki do obserwacji ornitologicznych.

Piotrowska poinformowała, że wartość wszystkich inwestycji przekroczyła 2,8 mln zł i podkreśliła, że żaden z parków nie musiał na nie wykładać własnych środków ponieważ każdy projekt uzyskał pełne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Mamy nadzieję, że dzięki temu została podniesiona także atrakcyjność turystyczna tych parków" - podkreśliła Piotrowska podczas czwartkowej konferencji w Giżycku wieńczącej ten projekt. (PAP)