Jak powiedziała wicedyrektor teatru Aleksandra Kopińska-Szykuć, kończona jest właśnie dokumentacja budowlana inwestycji. Po jej tzw. odbiorze, rozpisany zostanie przetarg na prace budowlane. "Przewidujemy, że prace budowlane potrwają trzy lata. Podczas rozbudowy wyremontowany zostanie istniejący budynek Teatru Polskiego. Jego bryła zostanie wyczyszczona z wszelkich architektonicznych zanieczyszczeń, zwłaszcza od strony Odry, by ukazać jej pierwotny kształt" - dodała wicedyrektor.

W odnowionym obiekcie znajdą się trzy sceny: pudełkowa - z kurtyną, przestrzenią ponad sceną na wyciągi i z widownią na 600 osób; szekspirowska z balkonami i z widownią na 250 osób oraz eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc dla widzów. W gmachu znajdą się też pomieszczenia techniczne i pracownie obecnie zlokalizowane w przybudówkach i piwnicach. Cały obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.Kopińska-Szykuć uważa, że Szczecinowi potrzebna jest scena teatralna "z prawdziwego zdarzenia". "Obecny budynek był na cele teatralne adaptowany i niestety nie spełnia koniecznych warunków.

Nowy obiekt pozwoli na realizację wielu nowych projektów, nad którymi już dziś pracujemy. Mamy nadzieję wykorzystać wspaniałe położenie Teatru Polskiego na nadodrzańskiej skarpie i położenie Szczecina, miasta na styku kultur i narodów" - dodała. Szczegóły inwestycji mają być zaprezentowane publicznie w styczniu. Konkurs na koncepcję rozbudowy teatru wygrało biuro architektoniczne Atelier Loegler z Krakowa.