Otwarcie i pokazanie mieszkańcom regionu zmodernizowanego obiektu zaplanowano na wrzesień br. Jak podkreślił w komunikacie prezes spółki Krzysztof Klimosz, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, który zakładał, że obiekt uzyska pozwolenie na użytkowanie do 31 lipca.

„Bezpieczeństwo na takim obiekcie, jak Stadion Śląski jest kwestią priorytetową. Dlatego niezmiernie ważne jest to, że otrzymaliśmy wymagane przepisami zgody dotyczące eksploatacji stadionu. Nie oznacza to jednak, że już jutro można zorganizować imprezę na stadionie” – zastrzegł prezes Klimosz.

Na stadionie i wokół niego trwają prace wykończeniowe. To m.in. wyklejanie bieżni lekkoatletycznej i montaż pozostałej infrastruktury do lekkiej atletyki. Wobec wymogów pogodowych związanych z układaniem nawierzchni typu Mondo, zakończenie tego procesu oraz fazy testowania i certyfikowania bieżni mogą potrwać do 31 sierpnia.

Wciąż odbywają się prace w obrębie trybuny wschodniej; umeblowane muszą zostać strefa VIP oraz sky-boksy. Trwa także rozruch, testowanie i weryfikacja wszystkich systemów na stadionie. Do połowy sierpnia powinna zostać przebudowana promenada wokół Stadionu Śląskiego, a także część okolicznej infrastruktury drogowej i parkingowej.

Na widowniach zakończono już montaż krzesełek - łącznie ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Przejścia między sektorami pomalowano na żółto, dzięki czemu kolorystyka widowni nawiązuje do barw woj. śląskiego. Wykonane są instalacje nagłośnienia, oświetlenia. Układanie murawy na płycie boiska zakończono już w czerwcu.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się powodzeniem w grudniu 2015 r.

Ostateczny koszt przedsięwzięcia powinien zamknąć się ok. 650 mln zł. O zwiększonym wobec zakładanego koszcie zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu oraz decyzja o rozszerzeniu funkcji obiektu.

Pierwotnie chorzowski stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012. Po niepowodzeniu tych starań zapadła decyzja samorządu województwa, aby go dokończyć, wprowadzając dodatkowo część lekkoatletyczną.

Jak zapowiadały w ostatnich miesiącach władze woj. śląskiego, obiekt po modernizacji ma zostać otwarty we wrześniu br. - bez dotychczasowego przystadionowego hotelu (powodem jest fiasko prób wyłonienia dla obiektu nowego operatora).

W połowie lipca br. członek zarządu województwa Kazimierz Karolczak mówił, że pierwszą imprezą po oddaniu obiektu do użytku ma być duży wrześniowy festyn. Władze regionu chciałyby, aby jeszcze jesienią towarzyski mecz rozegrała na Śląskim piłkarska reprezentacja Polski. Imprezy koncertowe planowane są od wiosny 2018 r.(PAP)