Dystans 4,5 km wszyscy zawodnicy pokonali razem. Nie było pomiaru czasu. Start nastąpił z Placu na Groblach. Dalej trasa prowadziła obok Zamku Królewskiego na Wawelu, Plantami do Barbakanu, następnie ul. Floriańską, przez Rynek Główny z powrotem na wspomniany Plac.

"Jest to forma sprzeciwu, protestu przeciwko temu, że zmiany dotyczące poprawy jakości powietrza w mieście idą zbyt wolno. Idą, a my jesteśmy biegaczami, przyzwyczajonymi do szybkości, do prędkości" - powiedział PAP współorganizator imprezy Adam Kałucki.

Podkreślił, że protest jest oddolną, społeczną inicjatywą osób zrzeszonych w klubie "Biegam bo lubię Kraków". Jak przyznała po zakończeniu imprezy Ewa Staniszewska trenowanie z maską na twarzy nie należy do przyjemnych. "Nie mogłam prawie oddychać. Na pewno ja, jak i inni wolelibyśmy biegać bez maseczek" - zaznaczyła.

Jeden z uczestników trasę przebył z maską przeciwgazową. Większość osób podpisała petycję skierowaną do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i marszałka woj. małopolskiego Marka Sowy. Mają one być złożone w poniedziałek.

"My, uczestnicy 1. Krakowskiego Biegu Antysmogowego, domagamy się wdrożenia skutecznego i solidnie opracowanego planu poprawy jakości powietrza. Jako osoby czynnie uprawiające sport na powietrzu jesteśmy jednym ze środowisk najbardziej narażonych na zagrożenia wynikające z jego zanieczyszczenia, a chcemy prowadzić zdrowy tryb życia" - napisano w petycji.

Amatorzy biegania domagają się m.in. wymiany palenisk węglowych w Krakowie, wprowadzenia ekologicznych rozwiązań transportowych, ochrony zieleni miejskiej, wybudowania w kilku punktach miasta tablic informujących jaki jest bieżący stan powietrza, zbudowania nowych, bezpiecznych ścieżek sportowych.

Jak wynika np. z rankingu Europejskiej Agencji Środowiska z października 2013 roku Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Źródła smogu są wielorakie - w tym powszechne używanie w Małopolsce domowe piece opalane węglem i drewnem, spaliny samochodowe oraz przemysł. Zanieczyszczeniu sprzyja także położenie miasta - w niecce Wisły. (PAP)