Prezydent Warszawy powiedziała w poniedziałek, że od strony formalnej nie ma podstaw do wstrzymania budowy. Podkreśliła natomiast, że będą kontrole dotyczące inwestycji. "Wyciągamy konsekwencje w stosunku do pracowników" - dodała.


Podczas wewnętrznej kontroli sprawdzony zostanie proces wydawania zgód i opinii w zakresie architektonicznym inwestycji; trwa także kontrola wewnętrzna w zakresie konserwatorskim.

Prezydent Warszawy pytana przez dziennikarzy, podkreśliła, że budowa biurowca nie była konsultowana z UNESCO, gdyż działka, na której ma stanąć, znajduje się poza ścisłą strefą określoną wpisem UNESCO; granicą wpisu jest ul. Podwale.

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Jak podał tygodnik "Wprost" współtwórcą projektu architektonicznego biurowca jest syn byłej naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury, Bartosz Naperty.

Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO Andrzej Rottermund powiedział PAP, że wkrótce może dojść do kontroli ekspertów z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Warszawska starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Wkrótce po jej zakończeniu postanowiono o odbudowie Starego Miasta. Zdecydowano się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane 14 lutego 1945 r.

W kolejnych latach odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry św. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r.