Drogę do realizacji inwestycji otworzyło uprawomocnienie pozwolenia na budowę, które wydało starostwo w Cieszynie. Poprzednią decyzję w tej sprawie oprotestowała część mieszkańców z budynków w pobliżu stadionu. Wojewoda śląski uznał jednak, że nie są oni stroną postępowania i odrzucił odwołanie. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uchylił decyzję wojewody i zalecił jej ponowne rozpatrzenie. Samorząd porozumiał się jednak z mieszkańcami, którzy w kolejnym postępowaniu już nie protestowali. Drogę do realizacji inwestycji otworzyło uprawomocnienie pozwolenia na budowę, które wydało starostwo w Cieszynie. Poprzednią decyzję w tej sprawie oprotestowała część mieszkańców z budynków w pobliżu stadionu. Wojewoda śląski uznał jednak, że nie są oni stroną postępowania i odrzucił odwołanie. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uchylił decyzję wojewody i zalecił jej ponowne rozpatrzenie. Samorząd porozumiał się jednak z mieszkańcami, którzy w kolejnym postępowaniu już nie protestowali.
 

"Inwestycja będzie realizowana w miejscu obecnego stadionu, który pochodzi z lat 50. XX wieku. Jej wykonawcą będzie Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA. Docelowo obiekt pomieści 15 292 widzów. Trybuny będą zadaszone. Stadion będzie posiadał sztuczne oświetlenie o mocy 2000 luksów” – podały służby prasowe Urzędu Miejskiego.

BPBP – startując w przetargu - oszacowała koszt budowy stadionu na 81,8 mln zł. Inwestycja realizowana będzie etapami. W pierwszej kolejności roboty skoncentrują się na trybunie północnej. Wykonane zostanie zadaszenie, niezbędne elementy konstrukcyjne, stacja trafo i rozdzielnia elektryczna. Zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół stadionu. Po zakończeniu pierwszego etapu na trybunie północnej zasiądzie 2 tys. kibiców, z czego tysiąc pod dachem.

 

Następnie budowlańcy wzniosą trybunę wschodnią, a w trzecim etapie zajmą się południową, a także – jedyną obecnie zadaszoną - zachodnią. Całość zwieńczy budowa narożników. Zdemontowane zostanie też obecne oświetlenie. Pod trybunami północną i wschodnią powstaną pomieszczenia, w tym szatnie.

Nowym stadionem zarządzał będzie Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Mecze na nim rozgrywać będą ekstraklasowe Podbeskidzie i trzecioligowa Stal. Dotychczas dokonano już wymiany płyty boiska na podgrzewaną. (PAP)

szf/ krys/