Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w piątek, że średnia powierzchnia mieszkań kupowanych z pomocą państwa wynosi 53,27 m kw., a domu jednorodzinnego - 83,71 m kw.

Od początku roku do końca listopada br. najwięcej wniosków o dopłatę do kredytu złożyli mieszkańcy Mazowsza - 2 500, Pomorza - 2 400 oraz Wielkopolski - 2 230. Najmniej wniosków było w województwach: opolskim - 139 i świętokrzyskim - 151.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Jeżeli banki przyznają kredyt na zakup mieszkania, to po spełnieniu warunków określonych przez program MdM, BGK przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.

"Suma dopłat z budżetu państwa zarezerwowana do wypłaty w ciągu czterech lat wynosi 325 mln 608 tys. zł. Wysokość dofinansowania wkładu własnego na 2014 rok przekroczy 210 mln zł, a dofinansowanie przyznane na 2015 rok to już ponad 98 mln zł" - zaznaczył BGK.

MdM wprowadza limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte pomocą państwa. Są one publikowane przez BGK.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ub.r. przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto, rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw., niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu. (PAP)

dol/ jbr/