Imprezy odbędą się w najbliższy weekend.

"Las to nie tylko pozyskiwanie drewna, ale przede wszystkim wartości zdrowotne, klimatyczne, estetyczne. Chcemy pokazać, że mamy wspaniałe lasy" - powiedział w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Każde podkarpackie nadleśnictwo przygotowało po kilka propozycji.
"Podczas +Dni otwartych w Lasach Państwowych+ zaplanowano m.in. +Święto Jodły+ w Leśnym Kompleksie Promocyjnym +Lasy Birczańskie+ w Birczy, zawody drwali w Rzepedzi i Przemyślu, pokazy filmów przyrodniczych w nadleśnictwie w Mielcu, prezentacje technologii produkcji sadzonek w szkółce leśnej w Oleszycach k. Lubaczowa" - wymienił Marszałek.

Jego zdaniem, warto też odwiedzić pokazową zagrodę żubrów w Mucznem, gdzie - jak zauważył rzecznik - "z bliska można obejrzeć największe ssaki Europy i wiele dowiedzieć się na ich temat".

Marszałek przypomniał, że "Podkarpackie jest jedynym miejscem w kraju, gdzie obok siebie żyją niedźwiedzie, wilki, żubry, rysie, żbiki i jenoty". "Tu również ma swe jedyne krajowe ostoje wąż Eskulapa" - dodał.

Lasy podkarpackie udostępnione są poprzez szlaki piesze, konne i rowerowe, a także ścieżki edukacyjne.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego obszaru wynosi 37 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.(PAP)