Rekord w liczbie nocujących w ogrodzie zoologicznym został pobity rok wcześniej, gdy w akcji płockiego zoo wzięło udział 999 osób – to maksymalna liczba uczestników tego typu wydarzenia z uwagi na przepisy dotyczące imprez masowych. W tym roku "Zoonoooc" odbędzie się w nocy z piątku na sobotę.

"Rekordu już nie pobijemy, ale będziemy walczyli o jego utrzymanie. Liczymy, że, jak poprzednio, dopiszą frekwencja i pogoda” - powiedziała PAP Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo. "Gwarantujemy atrakcje, zwłaszcza dla najmłodszych. Oprócz zwiedzania ogrodu, opowieści o jego mieszkańcach, będą też teatralne animacje, pokazy i konkursy. A o poranku w sobotę - wspólne karmienie zwierząt m.in. słoni, pingwinów i fok. Każdy, kto spędzi noc w naszym ogrodzie, będzie mógł wysłać specjalnie wydaną z tej okazji pocztówkę" – mówiła Kowalkowska.

W tym roku chęć spędzenia nocy w zgłosiło prawie 1300 osób z całej Polski, i nie tylko. "Rezerwacje miejsc rozeszły się bardzo szybko, w trzy godziny. Większość to zgłoszenia całych rodzin z dziećmi, w tym z Gdańska, Lublina, Opola, Szczecina i Nowego Sącza. Zapowiedział się też gość z zagranicy. To 6-letnia Masha z Kalifornii w USA, która do Płocka przyjeżdża w odwiedziny do dziadków i właśnie razem z nimi odwiedzi nasze zoo" – dodała Kowalkowska.

Dla uczestników akcji "Zoonoooc, czyli najsenniejszy rekord Polski” przygotowano w płockim ogrodzie pole namiotowe. Aby poczuć atmosferę przebywania po zmroku wśród dzikiej przyrody trzeba zabrać latarkę, karimatę, materac, koc, śpiwór oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Osoby do 18. roku życia na terenie ogrodu muszą przebywać pod opieką rodziców lub innych dorosłych, opiekunów prawnych.

W pierwszej edycji akcji "Zoonooocy, czyli najsenniejszego rekordu Polski”, która odbyła się w 2013 r., na pobyt od zmroku do świtu w płockim zoo zdecydowały się 383 osoby. W 2015 r. było to już 876 osób. Według Michała Łukasiewicza, dziennikarza, podróżnika i jednocześnie pomysłodawcy wydarzenia, to akcja dla wszystkich, którzy są miłośnikami przyrody, zwierząt i wiedzy.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Ma powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,5 tys. zwierząt reprezentujących przeszło 580 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są też ogromne akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.

Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)