Na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN dzieci w wieku 6-12 lat pod okiem profesjonalistów stworzą mural.

„Będzie to mural przenośny, powstanie na specjalnej płycie trójkątnej, szerokiej na 6 m, a wysokiej na 2 m. Na jednej stronie muralu ma się znaleźć wizerunek niedźwiedzia, na drugiej – dzika przyroda. Dodatkowo dzieci dowiedzą się więcej o samych muralach - ich historia rozpoczęła się przecież od malowideł zwierząt na ścianach jaskiń” – powiedziała PAP Justyna Jesionek odpowiedzialna za promocję przedsięwzięcia TPN-u.

Na piątek TPN zaplanował też zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Część z nich potrwa na łonie tatrzańskiej przyrody - poprzez zabawę dzieci poznają wartość przyrody i wspólnie z trenerami stworzą plan jej ochrony. Druga część warsztatów odbędzie się w salach Centrum Edukacji Przyrodniczej i będzie poświęcona mieszkańcom Tatrzańskiego Parku Narodowego - dzieci dowiedzą się, jakie zwierzęta mogą spotkać w górach, nauczą się rozróżniać poszczególne gatunki, dowiedzą się kim jest „rycerz wiosny”.

Z okazji Dnia pod Patronatem Niedźwiedzi z TPN-u dorośli będą mogli odwiedzić stanowisko Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i wesprzeć akcję honorowym oddaniem krwi. Autobus będzie dostępny dla chętnych w godzinach od 10:00 do 15:00.

„Fakt, że tego dnia na górnych Krupówkach stanie krwiobus, nie jest przypadkiem. To jedyna okazja, by – oczywiście z przymrużeniem oka – sprawdzić, czy dzika natura płynie w naszych żyłach” – powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Dzień pod Patronatem Niedźwiedzi z TPN-u jest elementem letniej kampanii TPN „Nauczymy was szacunku”, która ma uświadamiać turystów, jak właściwie zachowywać się w górach – by nie niszczyć przyrody i nie szkodzić zwierzętom.

Kampania rozpoczęła się 15 lipca i potrwa do 15 września, nawiązuje do retoryki kibiców. W roli kibiców dzikiej przyrody występują niedźwiedzie brunatne, które na transparentach podają reguły poruszania się po górach, w swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla dzikiej natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. (PAP)