Jak podała PAP Beata Kowalska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie budowa miniprzystani jest możliwa, ponieważ pozostała jeszcze pula niewykorzystanych pieniędzy przeznaczonych na tego typu infrastrukturę żeglarską.

Dlatego zorganizowano dodatkowy konkurs dla chętnych do budowy miniprzystani, do którego zgłosił się jeden przedsiębiorca.

Jak wyjaśniła Beata Kowalska obecnie żeglarze pływający na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w rejonie Harszu mają niewielkie możliwości przekazania nieczystości z łodzi do legalnych punktów odbioru. "W zasadzie jedynym rozwiązaniem jest zacumowanie w przystani jachtowej i wyrzucenie odpadów stałych do pojemników na przystani lub korzystanie z innych istniejących ekomarin - znacznie oddalonych. Najbliższa ekomarina - jest w Węgorzewie i Giżycku"- podkreśliła.

Ekomarina w Harszu będzie mogła pomieścić 20 żaglówek; będzie miała bosmanat wraz z punktem medycznym i miejsce do wodowania łódek. Budynek będzie ogrzewany pompą ciepła. Przewidziano budowę sali wykładowej i zaplecze gastronomiczne z jadalnią a także toalety, prysznice, umywalnie naczyń i punkty odbioru nieczystości z łodzi.

Ekomarina ma być otwarta 1 lipca 2015 r.

Budowa sieci ekologicznych marin na Warmii i Mazurach to jeden z kluczowych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Unijny projekt zakładał początkowo budowę 11 ekomarin. Do tej pory zbudowano 9 przystani, a kolejne dwie nad jeziorem Bełdany właśnie powstają.

Fundusz, mając do dyspozycji niewykorzystane unijne dotacje, przeprowadził już jeden konkurs w 2013 roku. Wybrano w nim Klub Sportowy Baza Mrągowo, który będzie budować przystań nad jeziorem Tałty. Inwestycja ma zakończyć się najpóźniej wiosną 2015 roku.

Małe przystanie żeglarskie powstały na Pojezierzu Iławskim i nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Żeglarze mogą z nich skorzystać nad jeziorem Ewingi w gminie Zalewo; dwie mariny są nad jeziorem Jeziorak w gminie Iława. Przystanie są również nad jeziorem Roś, nad jeziorem Mikołajskim, Czosem, Ryńskim, Niegocinem i nad Kanałem Węgorzewskim.

Wszystkie ekomariny są wyposażone w instalacje do odbioru nieczystości z jachtów i motorówek. Poza tym żeglarze i motorowodniacy mogą korzystać z natrysków, toalet, pralni i zmywalni naczyń, z których ścieki zamiast do jezior, trafiają do lokalnych oczyszczalni ścieków.

Z unijnych pieniędzy pochodzących z tego projektu korzystają też policjanci. Otrzymali oni pięć łodzi hybrydowych do sprawdzania, co się dzieje z odpadami i ściekami na szlakach wodnych. Policyjne jednostki stacjonują w portach w Piszu, Węgorzewie, Iławie, Giżycku i Mikołajkach. Łodzie są m.in. wyposażone w kamery termowizyjne, a także zapory do pochłaniania i zatrzymywania wycieków i rozlewów.

Koszt budowy sieci ekomarin na Warmii i Mazurach to 39 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 22,5 mln zł. (PAP)