Protest odbywa się na rondzie od strony Białegostoku, gdzie łączą się trasy z Białegostoku i Łomży do Augustowa. Tędy jadą też kierowcy zmierzający przez Augustów do granicy z Litwą. W proteście bierze udział około 70 osób. Mają ze sobą transparenty z napisami m.in.: "Zabraliście nam ziemię", "Rzeczoznawca do wymiany", "Żądamy sprawiedliwej wyceny naszej ziemi". Protestujący chodzą po przejściu dla pieszych, co jakiś czas przepuszczają samochody.

Przy rondzie, gdzie prowadzona jest akcja, stoją ciągniki rolnicze z umieszczonymi na nich flagami narodowymi. Na ciągnikach są zamocowane postulaty protestujących, którzy domagają się, by sprawą zajął się premier. W ubiegłym tygodniu wysłali list do Donalda Tuska.

Mieszkańcy gmin Augustów i Raczki uważają, że rzeczoznawca zaniżył wyceny ich nieruchomości przejętych pod budowę obwodnicy. Grunty niektórych osób wycenił poniżej 40 tys. zł za hektar, a inne grunty tej samej klasy były wycenione nawet po 150 tys. zł.

W związku z budową obwodnicy wydano 466 decyzji odszkodowawczych, ale od 128 mieszkańcy się odwołali do ministra infrastruktury i rozwoju. Resort dotychczas rozpatrzył cztery odwołania. W odniesieniu do dwóch spraw utrzymał w mocy rozstrzygnięcia wojewody. Służby prasowe ministerstwa w oświadczeniu przekazanym PAP napisały w ubiegłym tygodniu, że "odwołania składane przez rolników, których nieruchomości zostały wywłaszczone, będą rozpoznawane w lutym i marcu.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r. Prace przy budowie są zaawansowane w około 60 proc. - poinformował w poniedziałek rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.(PAP)