Jak poinformował Joao Neto, dyrektor zarządzający spółki EDP Renewables, odpowiedzialnej w grupie EDP za inwestycje w odnawialne źródła energii, przedsięwzięcie będzie realizowane przez konsorcjum, w którym portugalska firma ma 43 proc. udziałów. Głównym partnerem Portugalczyków jest francuska firma GDF Suez posiadająca 47 proc. udziałów. Pozostałe udziały należą do francuskich spółek Neoen Marine oraz Areva.

Konsorcjum z udziałem EDP zrealizuje jedną z największych inwestycji we Francji w dziedzinie energii odnawialnych, bowiem budowa obu parków wiatrowych pochłonie aż 4 mld euro.

W ramach inwestycji, która rozpocznie się w 2019 r., na pełnym morzu w okolicach normandzkiej miejscowości Le Treport oraz wysp Yeu i Noirmoutier powstaną farmy wiatrowe zbliżone swoim potencjałem do elektrowni atomowej. Ocenia się, że każda z nowych farm będzie mieć moc na poziomie 500 MW.

Inwestorzy oceniają, że dzięki realizacji przedsięwzięcia zatrudnienie znajdzie 6 tys. osób. Już na etapie przygotowania oferty do przetargu konsorcjum uruchomiło dwie spółki we francuskich miastach Rouen i Nantes.

"Oba parki wiatrowe zostaną wyposażone w kilkaset nowych turbin wiatrowych firmy Areva o mocy 8 MW każda. Ich zastosowanie pozwoli ograniczyć o 40 proc. liczbę ustawianych na oceanie wiatraków i tym samym nie zaburzać procesu połowów rybackich” - napisało w komunikacie kierownictwo spółki EDP Renewables.

Dzięki nowej inwestycji Francja zbliży się do realizacji planu pokrywania 3,5 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd z odnawialnych źródeł energii wytwarzanych na swoich wodach terytorialnych. Przewiduje on, że do 2020 r. będą na nich działać parki wiatrowe o łącznej mocy 6000 MW.

Kontrakt we Francji jest drugim w tym roku zwycięskim przetargiem dla EDP na budowę farm wiatrowych na pełnym morzu. Wcześniej portugalska grupa wygrała konkurs na park morski u wybrzeży Szkocji o mocy 1116 MW.

Wchodząca w skład grupy EDP firma EDP Renewables to trzeci największy na świecie operator siłowni wiatrowych. Poza Portugalią swoje przedstawicielstwa ma m.in. w Hiszpanii, Francji, Wlk. Brytanii, Rumunii, USA i w Polsce, gdzie obecnie posiada trzy farmy. Znajdują się one w Korszach, Margoninie oraz Gołańczy.

(PAP)