Komentując zamierzenia resortu ws. Puszczy Białowieskiej, Greenpeace podkreślał, że "spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej", a poprzez aneks "realizowany jest plan, przed którym ostrzegali naukowcy i organizacje pozarządowe".

W przesłanym w niedzielę wieczorem komunikacie Greenpeace propozycję programu naprawczego ministra środowiska nazwał "mydleniem oczu". "To mydlenie oczu opinii publicznej".

Czytaj: Puszcza Białowieska: będzie ingerencja w 2/3 nadleśnictw

Stanowisko naukowców jest jasne: dla zachowania wyjątkowego charakteru Puszczy i ochrony jej naturalnych procesów, powinna być ona pozostawiona sama sobie. Jednocześnie ogłoszona kolejna inwentaryzacja to tylko odsuwanie w czasie niezbędnych decyzji.

Czytaj: Szyszko: będzie inwentaryzacja, plany działań, a potem regeneracja siedlisk

Konieczne jest już teraz wyjęcie Puszczy Białowieskiej spod rygorów Ustawy o lasach i objęcie całej Puszczy ochroną" - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o lasach. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

W komunikacie skomentowano też dwudniową konferencję, którą Greenpeace nazwał "spotkaniem przedstawicieli kilku instytucji, z których każda jest blisko związana z ministrem i prezentuje spójne z wizją ministra stanowisko wobec Puszczy". (PAP)