Rozplanowane na ponad 700 m kw laboratorium zaplanowano w sposób, który pozwala uniknąć wszelkich niedomagań środowiska badań, aby wynik każdej próbki był jak najbardziej rzetelny i wiarygodny - zapewniali przedstawiciele produkującej wodę spółki.

„Jeżeli planuje się pracę w pracowniach, które mają dawać pewną hermetyczność, czyli rzutuje na rzetelność wykonywanych badań, nie można tego zawężać. Pracownie dedykowane do konkretnych badań powinny się tym charakteryzować. To laboratorium spełnia kryterium zamknięcia stref, które nie powinny się ze sobą mieszać – unikamy jakiegokolwiek krzyżowania dróg” - powiedziała PAP kierująca wydziałem badania wody GPW Edyta Powązka.

Zobacz: Powstaną mapy rozkładów zanieczyszczeń wód Zbiornika Sulejowskiego 

„To ewenement chyba na skalę światową, bo po raz pierwszy udało się połączyć najważniejsze elementy, które stanowią o jakości badania. Zabezpieczyliśmy tutaj do maksimum obiekt badań, środowisko badań, a co najważniejsze – również analitykę” - dodała specjalistka.

Zgodnie z założeniami pracy laboratorium GPW próbki mają wędrować tylko w jedną stronę, ich droga ma być możliwie skrócona i zakończona utylizacją. Daje to gwarancję zachowania stref sterylności i hermetyczności.

W laboratorium GPW badana jest woda na każdym etapie jej produkcji. Oprócz badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, analizowana jest woda powierzchniowa, woda ciepła, woda w studniach przydomowych, kąpieliskach i studniach głębinowych. Badania obejmuję także ścieki.

Dotąd Przedsiębiorstwo dysponowało certyfikowanymi laboratoriami w swojej siedzibie w Katowicach (przy ul. Wojewódzkiej), a także w Goczałkowicach i Sosnowcu-Maczkach. Nowe laboratorium mieści się w nowym budynku przy katowickiej ul. Żeliwnej, w dzielnicy Załęże. Zajmuje łącznie 27 pomieszczeń, w tym 20 typowo badawczych.

Działa tam sześć pracowni badań fizyczno-chemicznych, w tym pracownia chromatografii jonowej, cieczowej, gazowej, pracownia technik klasycznych, absorpcji atomowej oraz spektrometrii ICP. Powstała duża pracownia analiz mikrobiologicznych i hydrobiologicznych oraz pracownia analiz sensorycznych, w której wykonuje się oznaczenie zapachu i smaku wody. W laboratorium pracują 22 osoby.

Według informacji prezesa GPW Łukasza Czopika, projekt związany z wyposażeniem nowego laboratorium kosztował ok. 3 mln zł netto i został w ok. 30 proc. sfinansowany ze środków unijnych. Placówka znalazła siedzibę w jednym z należących do GPW dawnych obiektów wojewódzkiej kolumny sanitarnej. Od GPW dzierżawi je należąca w zdecydowanej większości do Przedsiębiorstwa spółka celowa Ekoenergia Silesia, która m.in. rozwija tam działalność parku technologicznego EkoEnergia - Woda - Bezpieczeństwo.

Prezes spółki Ekoenergia Silesia Tomasz Kowalski mówił w środę, że pomysł budowy parku technologicznego powstał w 2012 r. – wobec idei, by w jednym miejscu w Katowicach skupić podmioty gospodarcze, naukowo-badawcze i samorządowe, których działalność wiąże się z dostarczaniem wody, bezpieczeństwem dostarczania wody, dbaniem o jakość itp. To wtedy złożono odpowiednie wnioski o wsparcie UE.

Zobacz: Plazma oczyści i odkazi glebę i wodę? Trwają badania 

Prócz parku EkoEnergia - Woda – Bezpieczeństwo, EkoEnergia Silesia utworzyła też drugi park EkoEnergia – Efektywność. Oba związane z tym projekty kosztowały łącznie ok. 70 mln zł i były w ok. 30 proc. współfinansowane środkami unijnymi. Wartość projektu związanego z parkiem EkoEnergia - Woda – Bezpieczeństwo, w obrębie którego działa nowe laboratorium GPW wyniosła ok. 40 mln zł.

Prezes GPW w rozmowie z PAP zastrzegł w środę, że Przedsiębiorstwo nie będzie przenosiło na Żeliwną swojej siedziby z centrum Katowic; projekt związany z parkiem technologicznym ma bowiem charakter badawczo-komercyjny. Czopik wyjaśnił też, że celowa spółka EkoEnergia, prócz tego że umożliwiła GPW skorzystanie ze środków unijnych na takie przedsięwzięcia, od roku świadczy usługi dostawy wody klientom indywidualnym o charakterze przemysłowym.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. i należące w większości do samorządu woj. śląskiego Przedsiębiorstwo jest największą w Polsce firmą wodociągową. Według jej informacji z wody sprzedawanej przezeń (ponad 100 mln m sześc. rocznie) lokalnym spółkom wodociągowo-kanalizacyjnym korzysta ok. 3,5 mln osób.(PAP)