W porównaniu z kwietniem ub.r. średnie ceny ofertowe w kwietniu 2014 r. najbardziej wzrosły w Gdańsku, Opolu i Gdyni - odpowiednio o: 2,8 proc. do 5839 zł za metr kw. mieszkania, 2,4 proc. do 4251 zł i 1,8 proc. do 6064 zł.

W ciągu roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym najbardziej spadły w Olsztynie, Bydgoszczy i Kielcach.

W Olsztynie cena metra kwadratowego mieszkania obniżyła się w kwietniu 2014 roku wobec tego samego okresu rok wcześniej o 3,3 proc. do 4283 zł. Druga pod względem skali spadków cen była Bydgoszcz (o 1 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 3825 zł. Dalej znalazły się Kielce - tu ceny mieszkań spadły o 0,9 proc. - do 4315 zł.

W ciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie spadła o 0,2 proc. i wynosiła 8339 zł.

Jak podkreślił szef serwisu nieruchomości Domy.pl Marcin Drogomirecki, niewielkie zmiany cen mieszkań z drugiej ręki potwierdzają obserwowaną od kilku miesięcy stabilizację stawek na tym rynku. "Nic nie wskazuje na to, by najbliższym czasie mieszkania miały jeszcze stanieć, z wyjątkiem tych, których wartość została przeszacowana i od wielu miesięcy, a niekiedy lat czekają na nabywców" - wyjaśnił.

Drogomirecki spodziewa się wzrostu popytu na mieszkania w najbliższym czasie. Mają temu - jego zdaniem - sprzyjać: poprawiająca się kondycja polskiej gospodarki, wzrost wynagrodzeń oraz rosnące poczucie stabilizacji finansowej gospodarstw domowych. Szef serwisu nieruchomości Domy.pl nie wyklucza wzrostu cen mieszkań używanych w najlepszych lokalizacjach. (PAP)