O wyborze bełchatowskiej spółki z Grupy Kapitałowej PGE na inżyniera kontraktu poinformowało w środę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład której wchodzi Elektrownia Turów.

Nowy blok w Elektrowni Turów o mocy 450 MW zastąpi wycofane z eksploatacji trzy jednostki starszej generacji - bloki nr 8, 9 i 10 - o łącznej mocy zainstalowanej 618 MW. Budowa nowego bloku rozpoczęła się 1 grudnia 2014 r. Projekt o wartości ok. 4 mld zł brutto realizuje konsorcjum firm: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimex i Tecnicas Reunidas.

Według PGE GiEK parametry techniczne nowego bloku będą spełniać wymagania związane z ochroną środowiska wynikające z przepisów krajowych i dyrektyw unijnych. Blok ma zostać oddany do eksploatacji w ciągu 56 miesięcy od rozpoczęcia budowy, czyli w trzecim kwartale 2019 r.

Elektrownia i kopalnia Turów jest położona na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z koncernów wchodzących w skład grupy PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.

Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego - ma niemal 80 proc. udziału w wydobyciu. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej i wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia obecnie w sumie prawie 18 tys. pracowników. (PAP)