Jak poinformowała w czwartek Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP, zainteresowane podmioty mogą składać oferty w przetargu na remont dworca do 7 listopada.

„Umowę z wykonawcą chcielibyśmy podpisać jeszcze w tym roku, prace rozpoczęłyby się na początku 2015 r. Ostateczny termin zakończenia prac zostanie ogłoszony po rozstrzygnięciu przetargu” - dodała.

Modernizacja dworca w Dębicy obejmie głównie wnętrze obiektu. Prace zakładają m.in. montaż nowych okien, drzwi i instalacji oraz wymianę stropów w skrzydłach budynku.

Jak podkreśliła przedstawicielka PKP, modernizacja tylko w niewielki sposób będzie ingerowała w zewnętrzną bryłę; największą zmianą będzie zabudowa zadaszonego przejścia pomiędzy głównym budynkiem a pawilonem, w którym obecnie mieszczą się toalety. W ramach inwestycji uporządkowany zostanie także teren wokół dworca.

W czasie trwania prac podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego, w którym znajdą się kasy, poczekalnia i toalety. Obiekt będzie zlokalizowany po wschodniej stronie remontowanego budynku.
Jak powiedziała PAP rzecznika prasowa urzędu miasta w Dębicy Marzena Mordarska-Czuchra, samorząd rozmawiał z PKP na temat remontu dębickiego dworca od kilku miesięcy.

„Uzgodniliśmy, że po remoncie PKP użyczy miastu pomieszczenie na pierwszym piętrze, gdzie zorganizujemy świetlicę środowiskową dla młodzieży, która dojeżdża do dębickich szkół pociągami lub autobusami. Często młodzi ludzi po zakończeniu lekcji muszą czekać na transport, będą to mogli zrobić w świetlicy, pod okiem opiekuna” - dodała.

W świetlicy o pow. 200 m kw. młodzież będzie mogła odrobić lekcje czy np. zagrać w bilard. Pomieszczenie będzie miało osobne wejście. Natomiast na parterze dworca samorząd planuje uruchomić informację turystyczną.
Na Podkarpaciu PKP planuje również przebudowę dworca w Jarosławiu. (PAP)