Jak wyjaśnił mjr Wojciech Zaborowski z NFIU z siedzibą w Bydgoszczy, szkolenie ma przybliżyć żołnierzom NATO sposób zorganizowania naszego państwa. "Chodzi o struktury i mechanizmy oraz poszczególne szczeble administracji. W przyszłości będą mogli tę wiedzę bardzo szybko wykorzystać w przypadku kryzysu. Dzięki temu współpraca z naszym państwem będzie efektywniejsza. Nie przedstawiamy suchych faktów, gdyż nie jest to klasyczne szkolenie wojskowe. W każdym miejscu, które odwiedzają żołnierze, odbywają się prezentacje przygotowane przez przedstawicieli określonych jednostek" - powiedział mjr Zaborowski.

Poinformował, że stacjonujący w Polsce w ramach sił NATO żołnierze amerykańscy, brytyjscy i chorwaccy w poniedziałek wizytowali Komendę Wojewódzką Policji, we wtorek odwiedzili strażaków w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej, a w środę spotkali się z wojewodą w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie zorganizowano spotkanie robocze. Wykłady i wizytacje zakończą się w piątek w Nakle nad Notecią.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że urzędnicy starali się wykorzystać spotkanie z żołnierzami do przekazania im jak najszerszych informacji związanych z bezpieczeństwem oraz zarządzeniem kryzysowym. "Cieszę się, że to właśnie na przykładzie naszego regionu może zostać zaprezentowane działanie polskiej administracji. Nie mamy się czego w województwie kujawsko-pomorskim wstydzić" - ocenił wojewoda Bogdanowicz.

Żołnierze podkreślali, że są mile zaskoczeni świetnym przyjęciem przez polskie społeczeństwo.

"Nie jestem w Polsce pierwszy raz - wcześniej byłem tutaj turystycznie, więc nie jestem bardzo zaskoczony tym, co zastałem na miejscu. Muszę podkreślić, że największym zdumieniem dla nas wszystkich jest to, że Polacy przywiązują ogromną wagę do patriotyzmu. Polacy są bardzo gościnni i bardzo dobrze mi się tu pracuje" - powiedział kpt. Thomas Opalak, przedstawiciel wojsk amerykańskich.

Kapitan z USA stacjonuje na co dzień w Żaganiu, ale z racji obowiązków podróżuje po całej Polsce.

"Jestem w waszym kraju po raz kolejny. Z moich obserwacji wynika, że nasze systemy bezpieczeństwa są bardzo zbliżone, a nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Moje zadanie w strukturach armii brytyjskiej dotyczy udziału w tworzeniu sił, które mogą być wysłane tutaj w przypadku kryzysu, stąd takie szkolenie jest z mojej perspektywy bardzo potrzebne i użyteczne" - dodał Brytyjczyk mjr Steve Hughes.

Wtórował mu przedstawiciel armii chorwackiej. "Dla mnie najważniejsze są mechanizmy i struktury regulujące działanie różnych instytucji oraz elementy kulturowe wpływające na swobodę operowania sił NATO w waszym kraju" - podkreślił mjr Nikola Suhić.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otworzył siedzibę Jednostki Integracyjnej Sił NATO (NFIU) w Bydgoszczy w kwietniu 2016 roku, ale rozpoczęła ona działalność na początku września 2015 r. Do czasu przeprowadzenia adaptacji budynku korzystała z gościny Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

(PAP)
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Omega Administracja Samorządowa
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów