O śmierci prof. Brunona Synaka poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Małgorzata Pisarewicz. Dodała, że chorujący od lat działacz i naukowiec zmarł w jednym z gdańskich szpitali.

Brunon Synak urodził się 23 października 1943 r. w małej miejscowości na Kaszubach. Z wykształcenia był pedagogiem i socjologiem. Od 1973 r. pracował na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie – jak podaje „Encyklopedia Gdańska”, pełnił m.in. funkcję wicedyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii oraz – w latach 1998–2011, kierownika Zakładu Socjologii Ogólnej na Wydziale Nauk Społecznych.

W latach 80. ub.w. Synak był też prorektorem do spraw studenckich UG, a w latach 90. – rektorem do spraw kształcenia. Wykładał też w innych uczelniach wyższych.

W latach 1998–2004 Synak był prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 1998 r. działał też w Sejmiku Województwa Pomorskim: w jego pierwszej kadencji był wiceprzewodniczącym z ramienia AWS, a w kolejnych dwóch kadencjach – przewodniczącym z ramienia PO. Za swoją działalność naukową i samorządową był wielokrotnie odznaczany, m.in. - w 2010 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Synak napisał wiele prac socjologicznych. Jak podaje "Encyklopedia Gdańska", wśród książek jego autorstwa znalazły się m.in. „Problemy starych rolników” (1976), „Migracja i adaptacja ludzi starszych do środowiska miejskiego” (1982), „Młodzi emeryci” (1987), „Kaszubska tożsamość. Ciągłość i zmiana” (1998), „Polska starość” (2002) oraz autobiograficzna pozycja „Moja kaszubska stegna” (2010).