Zdanowska powiedziała w poniedziałek na spotkaniu z mediami, że w najbliższym czasie wystosuje list zachęcający do takiej współpracy.

"Zapraszam koleżanki i kolegów z Nowoczesnej, zapraszam naszego koalicjanta z lewicy (SLD), zapraszam sympatyków partii Razem, przedstawicieli organizacji pozarządowych, sympatyków Inicjatywy Polskiej, liderów lokalnej społeczności, ruchów miejskich, aktywistów. To jest ten moment, kiedy możemy dla Łodzi zrobić bardzo, bardzo dużo i chcemy tę szansę wykorzystać" - mówiła prezydent Łodzi.

Zwróciła uwagę, że przed miastem bardzo ważne pięć lat, które wiążą się z wielkimi inwestycjami, m.in. przebudową centrum, budową tunelu średnicowego oraz obwodnicy S14. "To jest nasza przyszłość, i to jest to, czym chcemy żyć niezależnie od poglądów politycznych" - zaznaczyła. Według niej, efektem rozmów może być koalicja i wspólna lista wyborcza przed wyborami samorządowymi.

Pytana, czy wyobraża sobie współpracę z PiS, Zdanowska przypomniała, że przy staraniach Łodzi o organizację wystawy Expo 2022 współpraca z rządem Prawa i Sprawiedliwości była możliwa i bardzo dobra.

Do propozycji Zdanowskiej odniosła się Nowoczesna w Łodzi, według której ta "ważna deklaracja ułatwi rozmowy o utworzeniu koalicji niezależnych podmiotów, której siła zapewni zwycięstwo w wyborach samorządowych". W przesłanym PAP stanowisku, liderzy Nowoczesnej zaapelowali, aby podstawą do rozmów nie była sama walka z PiS, a pomysł na Łódź. "Fundamentem solidnej, ewentualnej współpracy, muszą być podstawy programowe i to na nie będziemy zwracać uwagę" - napisali.

O szeroką koalicję przed wyborami samorządowymi zaapelował w sobotę nowy przewodniczący SLD w regionie Tomasz Trela, który jednocześnie pełni funkcję wiceprezydenta Łodzi. On też chce zaprosić "wszystkie partie polityczne w regionie, które są w kontrze do PiS" do współpracy "na rzecz budowy frontu samorządowego". Jak podkreślał, powinna to być współpraca oparta przede wszystkim na wspólnym minimum programowym dla województwa i Łodzi.

Współpracę z prezydent Zdanowską wyklucza PiS. (PAP)