Sąd okręgowy w Warszawie rozpatrzył w czwartek skargę Poczty Polskiej na niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie przez Krajową Izbę Odwoławczą przetargu w rządowym Centrum Usług Wspólnych (CUW). Sąd zdecydował się na odroczenie wyroku. "Czekamy na wyrok sądu, w tej chwili nie chcielibyśmy komentować sprawy" - powiedział PAP rzecznik Poczty Polskiej, Zbigniew Baranowski.

"Ze spokojem czekamy na wyrok. (...) sąd odrzucił wnioski dowodowe Poczty Polskiej w zakresie placówek InPostu. Wierzymy, że sąd opowie się za filozofią wolnego rynku w przetargach publicznych, gdyż monopole są generalnie złe dla gospodarki. Tylko wolny rynek usług pocztowych (...) jest dobry dla konsumentów i gospodarki" - skomentował rzecznik Polskiej Grupy Pocztowej, Wojciech Kądziołka.

Poczta Polska wciąż w grze o przesyłki administracji >>

Przetarg dotyczył obsługi korespondencji administracji centralnej. Wygrała go firma InPost, która zaoferowała niższą cenę usługi. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła pierwsze odwołanie Poczty z 19 grudnia i nakazała prywatnemu operatorowi pocztowemu jedynie odtajnienie formularza cenowego. Następnie CUW miało przeprowadzić ponowną ocenę ofert wykonawców i jeszcze tego samego dnia ponownie wybrało InPost.

Poczta 23 grudnia ub. roku odwołała się również od tej decyzji, argumentując to tym, że zanim KIO zdążyła sporządzić pisemne uzasadnienie orzeczenia, a Poczta zapoznać się z odtajnionym formularzem cenowym InPost, CUW po upływie niespełna dwóch godzin od ogłoszenia decyzji KIO ponownie wybrało jej konkurenta. 16 stycznia KIO odrzuciła to odwołanie.

"Izba odrzuciła odwołanie, ponieważ uznała, że część zarzutów wniesiona została po terminie na korzystanie ze środków ochrony prawnej, a część odnosiła się do tych samych okoliczności, które były już przedmiotem rozpoznania w poprzednim postępowaniu odwoławczym" - powiedziała PAP rzeczniczka KIO Justyna Tomkowska, komentując decyzję Izby.

Sąd Okręgowy w Warszawie jest ostatnią instancją odwoławczą dla postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

W czwartek Poczta Polska SA poinformowała, że wygrała inny przetarg, tym razem na obsługę korespondencji Kancelarii Sejmu przez najbliższe cztery lata. Poczta szacuje wartość przetargu na prawie 1 mln zł.

Poczta Polska wygrała przetarg na obsługę pocztową Kancelarii Sejmu >>

"Wygrany przetarg (...) świadczy nie tylko o dobrym przygotowaniu firmy do konkurowania na rynku usług pocztowych w Polsce, ale także o odpowiednim zapleczu logistycznym i technologicznym dla obsługi kluczowych obszarów administracji, w których bezpieczeństwo korespondencji odgrywa ogromną rolę" - czytamy w komunikacie spółki. Atutami oferty państwowego operatora miały być m.in.: dobre zaplecze logistyczne, sieć placówek pocztowych, korzystna cena oraz liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

"Dzięki konsekwentnej realizacji założeń strategicznych firmy możemy sprostać wysokim kryteriom klasyfikacyjnym przetargów określonych przez najwyższe urzędy państwowe. To dla nas nie tylko prestiż i duma, ale również zobowiązanie do zachowania najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa, terminowości i jakości przy atrakcyjnej cenie usług" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu Poczty Polskiej, Janusz Wojtas.

Poczta przypomina również, że do końca 2015 r. będzie świadczyć również usługi pocztowe na rzecz Kancelarii Senatu, dzięki czemu "efektywnie i bezpiecznie obsługuje także korespondencję nadawaną przez wszystkich posłów oraz senatorów na terenie całego kraju". (PAP)