O rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych z terenu Gdańska poinformowała w czwartek rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni Katarzyna Kaczmarek.

Jak wyjaśniła, we wszystkich sześciu obszarach, na jakie podzielone jest miasto, postępowanie wygrała firma Sita Północ sp. z o.o. Gdańsk. W przetargu wzięły też udział trzy inne firmy (chciały wykonywać usługę w dwóch obszarach), ale ich ceny były wyższe niż te zaproponowane przez Sitę.

W sumie za czteroletni – poczynając od jesieni br., odbiór i przewóz śmieci z terenu całego miasta do zakładu utylizacji Sita zażądała około 110 mln zł brutto. Kaczmarek poinformowała, że – jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to czteroletnia umowa z firmą zostanie podpisana do 27 lipca.

Sita już teraz jest głównym odbiorcą śmieci w Gdańsku: w tej chwili, na mocy wcześniejszych przetargów, transportuje śmieci z pięciu obszarów miasta.
Od jesieni, gdy zaczną obowiązywać nowe umowy, odbiorca odpadów będzie musiał wprowadzić szereg zmian w organizacji swojej pracy. Zgodnie z warunkami rozstrzygniętych właśnie przetargów, firma będzie musiała zadbać o dostarczanie do każdej wiaty śmietnikowej osobnego pojemnika na szkło (domy jednorodzinne otrzymywać będą worki na ten surowiec). Jak wyjaśniła PAP Kaczmarek, dziś pojemniki na szkło znajdują się tylko w wybranych punktach miasta.

W myśl warunków nowego przetargu firma odbierająca śmieci ma je też wywozić częściej, częściej także mają być myte pojemniki na odpady. Spółka musi też zagwarantować tzw. specjalne brygady awaryjne, które mają natychmiast reagować na sytuacje nieprzewidziane (np. przepełnienie wszystkich pojemników w jakimś punkcie składowania śmieci). (PAP)