Z zatwierdzonych przez radę regionu dolnośląskiej PO list w wyborach do sejmiku województwa wynika, że „jedynką” w okręgu podwrocławskim będzie prezydent stolicy Dolnego Śląska Rafał Dutkiewicz. W okręgu wrocławskim listę otwiera obecna przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, tuż za nią na liście jest związany ze środowiskiem Dutkiewicza były marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski.

W okręgu wałbrzyskim wszystkie trzy pierwsze miejsca obsadzone są przez samorządowców z PO, a listę otwiera prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Z kolei w okręgu jeleniogórskim z pierwszego miejsca wystartuje obecny marszałek województwa Cezary Przybylski, a z drugiego - popierany przez Dutkiewicza radny wojewódzki Marek Obrębalski.

W okręgu legnickim listę otwiera bliski współpracownik Dutkiewicza, wicemarszałek województwa Jerzy Michalak.

Na listach do sejmiku nie znalazł się były europoseł Piotr Borys, który związany jest ze środowiskiem Grzegorz Schetyny - byłego przewodniczącego dolnośląskich struktur partii. Wśród działaczy kojarzonych ze Schetyną ostatnie miejsce na liście w okręgu podwrocławskim przypadło byłemu wojewodzie dolnośląskiemu Aleksandrowi Markowi Skorupie.

Wspólna lista Dutkiewicza i PO w wyborach do sejmiku będzie wystawiona pod szyldem Platformy. Z kolei lista obu środowisk do rady miasta Wrocławia pod szyldem Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz z Platformą.

Rada regionalna PO zatwierdziła również listy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. We Wrocławiu PO poprze Dutkiewicza, w Świdnicy popieranego przez Dutkiewicza prezydenta tego miasta Wojciecha Murdzka, w Jelenie Górze Marka Obrębalskiego. W Wałbrzychu wystartuje należący do PO obecny prezydent Roman Szełemej, w Legnicy Jarosław Rabczenko, a w Głogowie Zbigniew Rybka.

Nie wiadomo jeszcze, kto z ramienia PO wytaruje na prezydentów Bolesławca i Lubina. W obu tych miastach na pewno kandydatów wystawi komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, który powstał w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, któremu szefuje Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. W Bolesławcu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców na fotel prezydenta wystartuje obecny włodarz tego miasta Piotr Roman, a w Lubinie - wieloletni prezydent tego miasta Robert Raczyński.

Obecnie w sejmiku dolnośląskim rządzi koalicja PO-SLD-PSL-ODŚ, która łącznie ma 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym jest PiS, które w sejmiku ma siedmiu radnych. (PAP)