Centrum Historii Zajezdnia powstaje w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Będzie ono prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Przebudowa historycznej zajezdni i jej adaptacja na cele wystawiennicze ma kosztować 36 mln zł. Wystawa główna, która będzie prezentowała historię Wrocławia z lat 1945 - 2016, ma zostać otwarta w pod koniec sierpnia 2016 r. i nosi tytuł „Opowiedzmy Wrocław”.

Dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Wojciech Kucharski powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że oprócz stałej, głównej wystawy równie ważne będą wystawy czasowe i projekty realizowane przez instytucje zewnętrzne.

„Bardzo nam zależy, by wrocławianie mieli tutaj swoje własne muzeum najnowszej historii. Jednak równie istotne jest, by mogli oglądać na wystawach czasowych różne projekty, które będą realizować podmioty z zewnątrz” - mówił Kucharski.

Wyjaśnił, że wystawa główna będzie miała charakter multimedialny i opowie o rodzącej się tożsamości Wrocławia oraz najważniejszych wydarzeniach powojennych.

„Większość mieszkańców to przesiedleńcy ze wschodnich Kresów RP, dlatego wystawa będzie się rozpoczynać odwzorowaniem typowej kamienicy z Kresów oraz widokiem dworca kolejowego. Potem pokażemy m.in. historię wrocławskiego komputera Odra, wytwórni filmów fabularnych czy osiągnięć sportowych wrocławian” - mówił Kucharski.

Jak poinformowano, osobnym wątkiem stałej wystawy będzie historia opozycji antykomunistycznej, szczególnie tej z lat 80. Symbolicznie zostanie ona umieszczona w podziemiach budynku.

Wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl podkreślił, że wśród wielu zrealizowanych w mieście inwestycji Centrum Historii Zajezdnia ma do wypełnienia szczególną rolę.

„Tu jest fragment tożsamości dzisiejszego Wrocławia i to jest miejsce, które będzie tę tożsamość wzmacniać. Dać świadectwo naszej historii było naszą powinnością” - powiedział Grehl.

Przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso podkreślił, że dla wrocławian rok 1980 był szczególnie ważny.

Dowiedz się więcej z książki
Proces inwestycji budowlanych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

„Wybuch Solidarności bez wątpienia scalił nasze społeczeństwo. Dlatego jestem niezmiernie dumny, że powstało takie święte miejsce w tej kolebce dolnośląskiego związku i będzie o nim przypominać” - dodał Kimso.

Dla uczczenia pamięci o NSZZ „Solidarność” CHZ będzie dysponować 1980 m kw. powierzchni wystawienniczej na dwóch poziomach. Część podziemna to 566 m kw., górna - 1414 mkw. W górnej części powierzchnia 399 m kw. zostanie przeznaczona na wystawy czasowe. Cały teren CHZ obejmuje 2,3 hektara, co stwarza możliwość na organizowanie koncertów i wystaw plenerowych.

Centrum Historii Zajezdnia jest jednym z projektów związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, który Wrocław piastuje w 2016 r. Powstaje m.in. dzięki dotacji w wysokości 15 mln zł pochodzącej z tzw. funduszu norweskiego.(PAP)