Jak powiedział rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Perduta, Morawski dostał 6 spośród 9 głosów komisji konkursowej. „Nowy dyrektor obejmie stanowisko 1 września” - powiedział Perduta.

Wraz z Morawskim w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu startowało jeszcze pięciu kandydatów. Trzy głosy uzyskał Daniel Przastek, który współpracował jako dramaturg z Michałem Zadarą przy realizacji „Dziadów”. Żadnego z głosów komisji nie uzyskali: menadżerka kultury Izabela Duchnowska, były zastępca dyrektora Opery Wrocławskiej Janusz Słoniowski, aktor i były dyrektor Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze Bogdan Koca oraz filmowiec Dariusz Zawiślak.

Nowy dyrektor zastąpi na stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który kierował Teatrem Polskim we Wrocławiu od 2006 r. Mieszkowski, który jest również posłem Nowoczesnej, otrzymał poparcie zespołu Teatru Polskiego. Nie mógł wystartować w konkursie, ponieważ jednym z jego wymogów jest wyższe wykształcenie.

Rada Artystyczna Teatru Polskiego w lipcu wystosowała pismo, w którym postulowała m.in. gwarancję zatrudnienia na stanowisku dyrektora artystycznego Mieszkowskiego. „Chcemy kontynuacji proponowanej przez niego dotychczasowej linii programowej, która doprowadziła do uzyskania największych sukcesów w historii teatru” - napisano. Na razie nie wiadomo, czy ten postulat będzie rozpatrzony przez nowego dyrektora.

Cezary Morawski ma 62 lata. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Aktor do tej pory był związany m.in. z Teatrem Współczesnym oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. Zagrał również w kilkudziesięciu filmach i serialach.(PAP)