W związku z prawomocnym skazaniem wójta, rada gminy będzie musiała wygasić Mariuszowi H. mandat. Niewykluczone, że wybory odbędą się jeszcze w tym roku.

"Prawomocny wyrok musi wpłynąć do gminy, tamtejsza rada ma 30 dni na podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu. Uchwała trafi do wojewody wielkopolskiego a ten prześle informację do prezesa Rady Ministrów. To premier będzie podejmował decyzję co do terminu wyborów w gminie, poznamy również kalendarz wyborów" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Wójt Lipna został w środę prawomocnie skazany wyrokiem Sądu Okręgowego w Poznaniu za podrabianie podpisów w czasie, gdy pracował w jednej z firm.

W kwietniu 2012 roku sąd w Lesznie skazał go na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata i karę grzywny. Sąd Okręgowy w Poznaniu złagodził mu wyrok: Mariusz H. ma zapłacić 9 tys. zł.

"Uchylono mu warunkowe zawieszenie i poprzednią grzywnę. Nie przysługuje mu skarga kasacyjna" - powiedziała PAP Agnieszka Wejchert-Urban z biura prasowego poznańskiego sądu.

W marcu tego roku premier wyznaczył komisarza do wykonywania zadań i kompetencji wójta gminy Lipno. Miało to związek ze śledztwem w sprawie ewentualnego popełnienia przez Mariusza H. przestępstw urzędniczych, m.in. korupcji i jego aresztowaniem. Akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi H. i jego zastępcy trafił do sądu. (PAP)