Przetarg dotyczy dostarczenia 50 krótkich (ok. 9-metrowych) autobusów i 50 długich, przegubowych pojazdów o długości minimum 18 metrów. W lipcu Zarząd Transportu Miejskiego uznał, że najkorzystniejszą ofertę w przetargu na oba typy pojazdów złożyła firma Mobilis.

Oferty złożyły też dwa inne podmioty - konsorcjum Europa Express City i Raf Trans oraz Michalczewski. Ten ostatni złożył do KIO odwołanie od wyniku przetargu. Dotyczyło ono rażąco niskiej ceny zaproponowanej przez pozostałe spółki biorące udział w przetargu - mówili na czwartkowym spotkaniu prasowym przedstawiciele ZTM.

Europa Express City swe usługi wyceniła odpowiednio na 6,97 zł i 8,97 zł za wozokilometr (jednostka obliczeniowa równa jednemu kilometrowi drogi wykonanej przez środki transportu w danym czasie) krótkimi i długimi pojazdami. Spółka Michalczewski na 7,77 zł i 10,58 zł za wozokilometr. Mobilis przewozy autobusami krótkimi wycenił na 6,77 zł za wozokilometr, a przegubowymi na 8,29 zł.

Firma Michalczewski miała również przekonywać, że konsorcjum Europa Express City i Raf Trans nie spełniło jednego z warunków przystąpienia do przetargu zgodnie, z którym przewoźnik w ostatnich trzech latach przed rozpoczęciem postępowania powinien wykonać nie mniej niż 2 mln wozokilometrów rocznie.

Józef Edmund Nowicki,Aneta Bazan
 
Prawo zamówień publicznych. Komentarz>>>

KIO uznała odwołanie, co oznacza, że oferty złożone w przetargu muszą być ponownie ocenione. W tym celu ZTM powoła niezależnego biegłego.

ZTM podaje, że KIO wpłynęły także odwołania od pozostałych firm biorących udział w przetargu, ale zostały oddalone.

W myśl przetargu wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe. Będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, tapicerkę o warszawskim wzorze (z architektonicznymi symbolami miasta), łączność alarmową oraz systemy lokalizacyjne, które będą miały duże znaczenie w sprawnym zarządzaniu flotą.

Przetarg wprowadza nowe kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty. Oferenci dodatkowe punkty zyskują za stosowanie alternatywnych źródeł napędu, a w przypadku przegubowych pojazdów za długość przekraczającą 18,5 m. Dodatkowo premiowane będą także autobusy z pięcioma drzwiami.

Jednak wymagania ZTM nie dotyczą samych pojazdów. Zarząd wprowadził wymóg posiadania przez operatorów odpowiedniego zaplecza technicznego (zajezdni), gdzie pojazdy będą sprzątane, myte i naprawiane. ZTM będzie na bieżąco sprawdzał stan taboru. Ponadto przewoźnik zostanie zobowiązany do zatrudniania swoich pracowników na pełen etat, co ma wyeliminować przekraczanie przez kierowców czasu pracy i tym samym poprawić bezpieczeństwo komunikacji publicznej. Od kierowców z zagranicy będzie wymagana średniozaawansowana znajomość języka polskiego i topografii Warszawy.

Nowa umowa także po raz pierwszy przewiduje mechanizm oceny jakości świadczonych usług i przyznawania premii za jakość przekraczającą oczekiwania ZTM-u. Premiowana będzie ponadprzeciętna punktualność, niezawodność oraz brak uchybień takich jak np. brak działającej tablicy z numerem linii.

Ponadto przedstawiciele ZTM poinformowali w czwartek, że w nocy z czwartku na piątek na ulicach Warszawy zostanie ustawiona pięćsetna nowa wiata przystankowa. Docelowo ma być ich 1580. W odpowiedzi na wnioski mieszkańców mają być wprowadzane zmiany w projektach wiat. Mieszkańcy narzekali m.in. na tzw. podpórki, które zastąpione zostaną tradycyjnymi ławkami. Pierwotnie planowano, że na 1580 nowych wiat, 253 będzie miało podpórki, po uwagach mieszkańców pozostanie ich 40. Przy przystankach ma również powstać 315 stojaków na rowery. (PAP)

kos/ pz/