"W tej chwili trwają intensywne przygotowania do uruchomienia. Wszystkie służby metra wchodzą na miejsce, trwa ostatnie sprzątanie, mycie pociągów. Mam nadzieję, że w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin ruszy metro. Bez żadnej zwłoki, pracujemy prawie w trybie 24 godzinnym, żeby przygotować to otwarcie" - powiedział Jóźwiak.

Dopytywany o konkretny termin, kiedy ruszy II linia metra odpowiedział, "raczej to będzie niedzielny poranek". "Pewnie w niedzielny poranek spodziewajmy się metra" - dodał.

Według wiceprezydenta stolicy, ostatnia "kluczowa odprawa" ze wszystkimi służbami organizacyjnymi metra odbędzie się w sobotę wieczorem i po niej "pewnie" zostanie podana precyzyjna godzina otwarcia II linii metra.

"Zakładamy, że nie będzie żadnej oficjalnej uroczystości, po prostu na określoną godzinę zaprosimy warszawiaków do metra, żeby mogli przyjść, zobaczyć i przejechać się. Tak samo pani prezydent (Hanna Gronkiewicz-Waltz) pojawi się, przejedzie się metrem i pewnie powie kilka zdań" - powiedział wiceprezydent Warszawy.

Stołeczny ZTM już w piątek przed południem przekazał wskazówki dotyczące korzystania z bramek na II linii metra, które wyglądają inaczej niż na I linii.

 

"Wystarczy przyłożyć kartę lub wsunąć bilet, a szklane płyty otworzą się same. (...) Wchodząc na stację trzeba skierować się do bramki oznaczonej zieloną strzałką. Przezroczyste tafle są oznakowane żółtymi pasami tak, aby były dobrze widoczne. Po przyłożeniu karty do czytnika od razu rozsuną się szklane płyty, otwierając tym samym przejście. Oczywiście do podziemnej kolejki można wejść również przy użyciu biletu kartonikowego. Dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami czy podróżnych z większym bagażem na każdej stacji są szersze bramki" - poinformował ZTM.

Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 kilometrów połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza "Anna" (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra. (PAP)