Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał w czwartek, że obowiązek wpisywania numerów rejestracyjnych przy korzystaniu z parkomatów z klawiaturą jest niezgodny z prawem. To efekt skargi mieszkańca na uchwałę rady miasta ws. płatnego parkowania.

Jego zdaniem obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego w parkomacie narusza ustawę o ochronie danych osobowych i prawo do prywatności.W ratuszu twierdzą, że wyrok WSA jest niezrozumiały - pisze "Reczpospolita". "Na pewno po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia go zaskarżymy. System poboru opłat nie łamie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Baza została zgłoszona zgodnie z przepisami do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Co więcej - odbyła się również kontrola, która nie wykazała nieprawidłowości" - uważa rzecznik prasowy stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

"Gdy ten wyrok się uprawomocni, to cofnie miasto do XX wieku, bo uniemożliwi płacenie za parkowanie przez urządzenia mobilne. A z tego rozwiązania korzysta już kilkanaście procent kierowców parkujących w strefie objętej opłatami" - dodaje rzecznik. (PAP)