"Wciąż jesteśmy w stanie gotowości i czuwania, do tej pory ani jeden protokół z powiatowych czy miejskich komisji wyborczych do nas nie dotarł, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy to nastąpi i kiedy będą wyniki głosowania do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego" - powiedział we wtorek członek Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Olsztynie Leon Szeląg.

Według nieoficjalnych i cząstkowych wyników wyborów podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, na Warmii i Mazurach najlepszy wynik osiągnęło PSL - 41,01 proc., a w dalszej kolejności PO - 24,78 proc., PiS - 17,64 proc. , Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem - 8,28 proc., a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 3,36 proc.

Gdyby cząstkowe wyniki potwierdziły oficjalne rezultaty oznaczałoby to, że PSL zdecydowanie zwiększy liczbę mandatów i będzie główną siłą polityczną decydującą o tym, z kim wejdzie w koalicję rządzącą sejmikiem. Platforma odnotowała gorszy wynik niż cztery lata temu.

W minionej kadencji w sejmiku warmińsko-mazurskim Platforma miała 14 radnych i współrządziła z PSL, które uzyskało siedem mandatów; PiS miał pięciu radnych, a SLD - czterech.

 

Cztery lata temu na PO oddano 36,08 proc. ważnych głosów, na PSL - 21,84 proc., na PiS - 17,03 proc., a na SLD - 16,65 proc. głosów. (PAP)