Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono we wtorek w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów z uwagi na przybór Wisły, która przekroczyła stany ostrzegawcze, m.in. w Kępie Polskiej.

 

We wszystkich siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego pogotowie przeciwpowodziowe zostaje odwołane w piątek od godz. 15. – poinformowało PAP powiatowe centrum zarządzania kryzysowego w Płocku.

„Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych i według prognoz w najbliższych dniach będzie nadal sukcesywnie się obniżał. Co prawda istnieje możliwość, że w przyszłym tygodniu nastąpi ponowny przybór rzeki w powiecie płockim, ale nie powinien on już przekroczyć stanów ostrzegawczych” – powiedział PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Jan Ryś.

W piątek w południe poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 476 cm, czyli 24 cm poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej 422 cm, czyli 28 cm poniżej stanu ostrzegawczego. 1 marca, w czasie kulminacji przyboru rzeki, jej poziom osiągnął w Wyszogrodzie 520 cm, a w Kępie Polskiej 469 cm.

Według służb przeciwpowodziowych, wzrost poziomu Wisły w tym rejonie spowodowany był w ostatnim czasie napływem wód roztopowych i deszczowych z górnego biegu rzeki, a także z dopływów - Bugu i Narwi. (PAP)