Jak powiedział podczas uroczystości podpisania kontraktu prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, zadanie, którego podjęła się firma z Hiszpanii, jest bardzo trudne. „Krótki jest też termin budowy systemu, ma on zostać ukończony do 30 czerwca 2014 r. Przedstawiciele firmy zapewniali w rozmowach, że są dobrze przygotowani do tego projektu” - dodał.

Dyrektor generalny ACISA Miguel Ortega Lopez podkreślił, że spółka ma bardzo duże doświadczenie. „Podobny projekt realizujemy m.in. w Lublinie. Zadanie, jakie mamy tu do wykonania, można porównać do systemu, który wykonaliśmy w Grenadzie – oba miasta są obszarowo podobne do siebie” - zaznaczył Lopez.

Na RIST składają się cztery główne zadania: pierwszym jest budowa systemu obszarowego sterowania ruchem; drugie jest związane z komunikacją publiczną; trzecie dotyczy budowy platformy teleinformatycznej, łączącej wszystkie systemy, a czwarte zadanie - przebudowy 11 rzeszowskich skrzyżowań, aby mógł na nich zafunkcjonować system sterowania ruchem.

Systemem sterowania ruchem objętych zostanie ponad 50 rzeszowskich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Autobusy komunikacji miejskiej, dojeżdżając do tych skrzyżowań, będą miały zielone światło. Przy najważniejszych ulicach ustawione będą tablice informacyjne, na których wyświetlane będą informacje dla kierowców, m.in. o utrudnieniach i objazdach.

W rzeszowskich autobusach zamontowane zostaną monitory, na których będą wyświetlane informacje m.in. na temat opóźnień autobusów w stosunku do planu. Tablice informacyjne pojawią się także na przystankach - wyświetlane będą na nich informacje np. o godzinach przyjazdów i odjazdów autobusów. W 80 pojazdach komunikacji miejskiej zamontowane zostaną biletomaty.

RIST jest ostatnią częścią dużego projektu transportowego, jaki realizuje samorząd Rzeszowa. Inwestycje, które przewiduje projekt "Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic", warte są ponad 400 mln zł. Ponad 311 mln zł stanowić ma dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Realizacja projektu ma potrwać do końca 2014 r. Do tej pory w jego ramach miasto zakupiło m.in. 80 nowych autobusów.