Rzeczniczka piekarskiego magistratu Katarzyna Nylec wyjaśniła, że informacje o wolnych miejscach parkingowych będą wyświetlane na tablicach ustawionych przy drogach.

„Informację o wolnych miejscach wyślą specjalne czujniki magnetyczne połączone z urządzeniami przetwarzającymi dane. Jest ich w sumie ponad 130. Mobilny system nawigacji wprowadza katowicka firma BT Skyrise” - powiedziała Nylec.

Zanim system zacznie działać, od 1 kwietnia za budynkiem Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich, uruchomiony zostanie nowy parking ze szlabanami, na którym przez pierwszą godzinę będzie można zostawić samochód za darmo. Udostępnienie parkingu przy magistracie jest jednym z elementów wprowadzania systemu monitorowania wolnych miejsc parkingowych – wskazała rzeczniczka magistratu.

System ma ruszyć w kwietniu. Specjalna aplikacja będzie mieszkańców informować o tym, gdzie w centrum miasta - przy ul. Wigury, Bytomskiej i Wyszyńskiego - jest aktualnie wolne miejsce do parkowania i od razu do niego doprowadzi. Aplikacja z czasem będzie też informować o wolnych miejscach na parkingu przy urzędzie. Już 1 kwietnia system zostanie udostępniony urzędnikom do testów wewnętrznych. Niebawem w mieście pojawią się także tablice, które poinformują kierowców o wolnych miejscach parkingowych.

Jak zaznaczyła Nylec, miasto nie ponosi kosztów wdrożenia systemu - pieniądze na ten cel niemal w całości pochodzą z dotacji unijnej, którą otrzymała katowicka firma BT Skyrise. (PAP)