16 samorządów i instytucji podpisało w piątek porozumienie dotyczące wspólnej realizacji projektu "Opolskie Kwitnące Muzycznie III”. Motywami przewodnimi wszystkich dofinansowanych wydarzeń mają być muzyka, smak i zapach.

Wśród imprez muzycznych wsparte w ramach tego projektu będzie np. Muzyczne Święto Kwitnących Azalii odbywające się od lat w Mosznej, a wśród rodzinnych - festyn rycerski w grodzie pod Byczyną czy Rajd Maluchów w Prudniku. Projekt obejmie także współorganizację imprez Filharmonii Opolskiej czy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a także promocję Muzeum Polskiej Piosenki.

Mają być również wydane cztery publikacje o tematyce kulinarnej: taka, w której znajdą się przysmaki ze wszystkich państw UE; publikacja pt. „Święta Bożego Narodzenia według znanych opolan” z opolskimi bożonarodzeniowymi przysmakami, a także „Szlak Kulinarny Opolszczyzny” oraz „Smaki i zapachy z dzieciństwa”.

Dofinansowane zostaną także imprezy towarzyszące obchodom Święta Województwa Opolskiego oraz wydarzenia powiatowe organizowane np. w związku z 10-leciem obecności Polski w Unii Europejskiej.

Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych w rozmowie z PAP podkreślił, że wszystkie pieniądze, które służą promocji regionu i poszczególnych jego samorządów to pieniądze dobrze wydane. "Cieszymy się, że władze województwa dostrzegły np. potrzebę uczczenia przez samorządy 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. U nas imprezy z tej okazji odbędą się 4 maja na prudnickim rynku. Scenariusz jest w trakcie dopracowywania" - dodał Fejdych.

Projekt „Opolskie Kwitnące Muzycznie III” będzie realizowany od marca tego roku do czerwca 2015 r. Jest to kontynuacja różnych działań promocyjnych, realizowanych w poprzednich latach w ramach projektów „Opolskie Kwitnące Muzycznie” i „Opolskie Kwitnące Muzycznie II”. Partnerami są w nim: Filharmonia Opolska, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Powiat Namysłowski oraz gminy: Brzeg, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Prudnik i Strzelce Opolskie oraz samorząd woj. opolskiego.

4,3 mln zł, które przeznaczone zostanie na dofinansowanie imprez i wydarzeń pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)