„Budujemy +obóz patriotyczny+ pod sztandarami PiS” - powiedział we wtorek PAP szef partii w Świętokrzyskiem, poseł Krzysztof Lipiec. Dodał, że kandydaci Polski Razem i Solidarnej Polski znajdą się na listach w wyniku ogólnopolskich porozumień partii.

Podkreślił też, że kandydaci „Porozumienia Samorządowego”, sygnowanego nazwiskiem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, są dla świętokrzyskiego PiS „bardzo ważnym partnerem” (partia ma także poprzeć Lubawskiego, który będzie zabiegał o czwartą kadencję prezydencką).

To właśnie z ramienia „Porozumienia Samorządowego” w jednym z okręgów o mandat radnej sejmiku ma ubiegać się żona zmarłego w ub. roku posła PO Konstantego Miodowicza - Małgorzata.

Wśród kandydatów jest także szef Solidarności w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach, obecny radny Bogdan Latosiński i przewodniczący Polski Razem w Świętokrzyskiem, Michał Cieślak.

W okręgu nr 1 (powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski i staszowski) liderem listy ma być były wicestarosta ostrowiecki, obecny radny powiatowy Andrzej Kryj (PiS).

Sekretarz struktur świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś, ma otwierać listę w okręgu nr 2 (powiaty starachowicki, skarżyski i konecki). Będzie też kandydatem partii w wyborach prezydenta Starachowic.

W Kielcach i powiecie kieleckim (okręg nr 3) pierwszy na liście ma być obecny radny sejmiku, sekretarz Kielc, poseł na Sejm I i II kadencji Janusz Koza (Porozumie Samorządowe).

Burmistrz Włoszczowy, były poseł Bartłomiej Dorywalski (PiS) ma być liderem listy w okręgu nr 4 (powiaty: buski, pińczowski, kazimierski, jędrzejowski i włoszczowski). Będzie ubiegał się w swoim mieście o reelekcję.

Lipiec dodał, że na dalszych miejscach mogą zdarzyć się jeszcze niewielkie „przetasowania” w kolejności kandydatów. Zapewnił, iż pełne listy zostaną przedstawione na konferencji prasowej po zarejestrowaniu kandydatów. Zaplanowano także konwencję wyborczą.

Lipiec jest przekonany, że będą to „zwycięskie listy”. „Mamy bardzo dobre listy do sejmiku. Reprezentowane jest bardzo szerokie spektrum przedstawicieli różnych dziedzin - świata gospodarki, nauki, ludzi obdarzonych wcześniej społecznym zaufaniem. Jestem dobrej myśli, że PiS będzie tym ugrupowaniem, które weźmie odpowiedzialność za województwo świętokrzyskie” - podkreślił polityk.

W 2010 r. świętokrzyskie PiS w wyborach do sejmiku uzyskało siedem z 30 mandatów w sejmiku (20,50 proc. głosów). Był to drugi wynik po zwycięskim PSL - 13 mandatów (32,91 proc.).

Ludowcy utworzyli koalicję w sejmiku i zarządzie województwa z PO, która zajęła trzecie miejsce w wyborach pod względem liczby mandatów (sześć, 15,86 proc.).

Kolejne miejsce uzyskało SLD – trzy mandaty (13,86 proc.), a jeden mandat przypadł „Porozumieniu Samorządowemu (9,53 proc. głosów).

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Listy kandydatów na radnych można zgłaszać do 7 października, a kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 17 października. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>