Ponad pół miliona złotych będzie kosztowało rozszerzenie projektu promującego Świętokrzyskie „Gramy Razem” realizowanego przez występujący m.in. w europejskich pucharach klub piłkarzy ręcznych Vive Tauron Kielce. Do tej pory współpraca między regionem a szczypiornistami, obejmująca różne działania promocyjne w wielu krajach Europy, kosztowała od 2010 roku prawie 10 mln zł.

Vive Tauron Kielce to obecnie najlepszy w Polsce klub piłkarzy ręcznych, odnoszący w ostatnich latach także sukcesy w Europie. Największym z nich było zajęcie 3. miejsca w turnieju finałowym Ligi Mistrzów w Kolonii (Niemcy) w czerwcu 2013 roku. „Tak już jest, że za granicą, w prasie i relacjach sprawozdawców nazwa naszego klubu często ograniczana jest wyłącznie do nazwy +Kielce+” – powiedział dziennikarzom pochodzący z Holandii prezes Vive Bertus Servaas. „Nie ma lepszego nośnika promocji Kielc i regionu” – wtórował mu jego zastępca Marian Urban.

Promocja regionu w ramach projektu „Gramy Razem dla Świętokrzyskiego” odbywa się m.in. poprzez specjalne stoiska, spotkania oraz materiały reklamowe rozdawane podczas najważniejszych imprez sportowych w tej dyscyplinie – mowa zarówno o rozgrywkach, w których bierze udział klub, jak i turniejach, w których występuje reprezentacja Polski (Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata). Powstają także liczne materiały wideo z udziałem światowych gwiazd tej dyscypliny grających w Kielcach, w których przedstawiane są walory turystyczne, kulturalne, naukowe czy gospodarcze Świętokrzyskiego. Logo projektu eksponowane jest także na strojach zawodników.

Inną formą dotychczasowej promocji było nagrywanie przez klubową ekipę telewizyjną krótkich wywiadów z reprezentantami Polski podczas ważnych turniejów na tle tzw. ścianki z napisem „Świętokrzyskie”. Nagrane w ten sposób materiały były wykorzystywane przez największych polskich nadawców w swoich programach.

„Zamierzamy kontynuować ten projekt. List intencyjny zakłada, że województwo rozszerzy zakres już realizowanego projektu o kolejne 550 tys. złotych (…) szukamy nowych przestrzeni jeszcze szerszego wykorzystania potencjału klubu” – powiedział dziennikarzom marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Najważniejszym punktem kontynuacji współpracy mają być przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze, podczas których działania promocyjne regionu mają się skoncentrować na gospodarce regionu. W ten sposób na Półwysep Arabski mają dotrzeć informacje o dwóch ważnych sektorach gospodarki województwa: spożywczo-przetwórczym i medyczno-uzdrowiskowym.

Planowana akcja promocyjna w Katarze zakłada m.in. stworzenie strony internetowej, wielojęzycznych wydawnictw oraz spotkań promocyjnych z udziałem zawodników Vive, którzy wezmą udział w turnieju.

Projekt „Gramy Razem dla Świętokrzyskiego” realizowany jest przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W Vive Tauron Kielce oprócz reprezentantów Polski (m.in. Sławomir Szmal, Karol Bielecki) występują także Chorwaci, Słoweniec, Hiszpan oraz Niemiec. Trenerem klubu jest były reprezentant Wspólnoty Niepodległych Państw i Hiszpanii, a obecnie także selekcjoner reprezentacji Węgier Tałant Dujszebajew, uważany za jednego z najbardziej doświadczonych szkoleniowców świata w tej dyscyplinie.

W tym sezonie, zarówno w krajowej lidze jak i europejskich rozgrywkach, szczypiorniści z Kielc zwyciężyli dotąd we wszystkich spotkaniach. Klub jest jedenastokrotnym zdobywcą tytułu Mistrza Polski. Tyle samo razy sięgał także po Puchar Polski. Siedmiokrotnie występował w Lidze Mistrzów. (PAP)