Wśród projektów jest budowa "Magazynu Dobra", czyli hali, w której można byłoby gromadzić sprzęty i żywność z przeznaczeniem dla najuboższych mieszkańców, remont budynku dla Centrum Integracji Społecznej, drogi dojazdowe do bloków, domów i ogródków działkowych, parkingi, oświetlenie miejskie, monitoring, strefy rekreacji, siłownie plenerowe, place zabaw i ścieżki rowerowe. Mieszkańcy zgłosili również pomysł zorganizowania strefy relaksu nad zalewem Arkadia i bulwarów jaćwieskich nad rzeką Czarna Hańcza.

Władze Suwałk przeznaczyły na budżet obywatelski 2015 dwa mln zł, z czego 1,4 mln zł na projekty o wartości od 100 do 700 tys. zł, a pozostałe 600 tys. zł - na małe projekty o wartości do 100 tys. zł. Z 34 projektów 12 opiewa na kwotę do 100 tys. zł, zaś 22 to droższe.

Jak poinformował PAP asystent prezydenta Suwałk Kamil Sznel, teraz wszystkie projekty zostaną zweryfikowane pod względem formalno-prawnym przez specjalny zespół działający przy Urzędzie Miejskim w Suwałkach.

W dniach od 6 do 19 października odbędzie się głosowanie, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat. Każdy może zagłosować na dwa projekty: jeden do wartości 100 tys., drugi - do 700 tys. 24 października prezydent Suwałk ogłosi listę projektów wybranych przez mieszkańców do realizacji.

Budżet obywatelski jest realizowany w Suwałkach po raz drugi. W związku z problemami z realizacją tegorocznego budżetu władze miasta postanowiły jak najszybciej rozpocząć prace nad budżetem na 2015 r., by jak najszybciej ogłosić przetargi na wybrane inwestycje.

W głosowaniu na budżet obywatelski 2014 wzięło udział ponad 10,8 tys. osób z blisko 70 tys. mieszkańców. Wybrano trzy inwestycje: plac zabaw i sportu na terenie Zespołu Szkół nr 3 za ponad 280 tys. zł oraz kompleksową modernizację boiska przy Zespole Szkół nr 7, która będzie kosztować blisko 550 tys. zł. Miasto nie wyłoniło jeszcze wykonawcy alejek parkowych wraz z terenem rekreacyjnym za suwalskim aquaparkiem. (PAP)

bur/ pad/