O tych działaniach poinformowało PAP we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

 

"Bardzo niskie temperatury, jakie występują na terenie całego kraju sprawiły, że służby wojewódzkie rozpoczęły interwencję i działania, mające na celu zabezpieczenie obywateli przed skutkami mrozów" - napisał rzecznik MAC Artur Koziołek.

 

MAC poinformowało, że w Opolu przekazano potrzebującym koce, prześcieradła, materace, ręczniki i pół tysiąca par dresów ocieplających. Straż miejska i policja otrzymała od służb wojewódzkich kolejne tysiąc ulotek z numerem darmowej infolinii, by rozdawać je bezdomnym i potrzebującym.

 

W województwie podlaskim - jak podało MAC - wszystkie rozgłośnie radiowe w regionie, portale internetowe, lokalna prasa i telewizja rozpowszechniały informacje na temat bezpłatnej infolinii. Gminne i powiatowe Centra Pomocy Rodzinie mają możliwość wypłacenia zasiłku celowego na przykład na opał lub ciepłą odzież.

 

W województwie świętokrzyskim trwa kampania uczulająca na los osób bezdomnych w okresie zimy; dystrybuowany jest plakat informacyjny z bezpłatnym, interwencyjnym numerem telefonu (987) oraz danymi teleadresowymi placówek.

 

Z kolei wojewoda warmińsko-mazurski zwrócił się m.in. do metropolity warmińskiego oraz biskupów ełckiego i elbląskiego o odczytanie na najbliższych mszach świętych apelu o pomoc podczas mrozów osobom potrzebującym. Do akcji informacyjnej włączyła się również lokalna prasa.

 

Na Mazowszu pod bezpłatnym numerem infolinii 987 pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

 

Według stanu z poniedziałku na Mazowszu było ok. 350 wolnych miejsc w noclegowniach.

 

W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w noclegowniach, hostelach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają blisko 6 tys. gorących posiłków każdego dnia. Ponadto działa 15 noclegowni, 22 schroniska, 2 hostele dla osób bezdomnych oraz 62 ośrodki wsparcia doraźnego.

 

Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 41 jadłodajniach. W Małopolsce działa również 9 łaźni. Organizacje pozarządowe zorganizowały także 9 punktów pomocy medycznej. Bezdomni i ubodzy mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a w niektórych - otrzymać leki.

 

W województwie funkcjonuje całodobowy telefon informacyjny – 987, a na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu wojewódzkiego znajduje się także szczegółowy wykaz miejsc, w których bezdomni i ubodzy mogą uzyskać pomoc.

 

Także w kujawsko–pomorskim Urzędzie Wojewódzkim działa bezpłatna infolinia 987. Wiadomości o numerze infolinii, pod którym uzyskać można pomoc opublikowano na łamach lokalnej prasy oraz przekazano na antenie telewizji.

 

Przy dolnośląskim Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiono bezpłatną, całodobową infolinię o numerze 800 16 60 79; w lubuskim Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna infolinia pod numerem 800 109 160.(PAP)

 

hgt/ son/ eaw/ jra/