Uroczyste otwarcie po remoncie odbędzie się w najbliższy weekend. Na sobotę zaplanowano m.in. rodzinne zawody biegowe i rowerowe. W niedzielę odbędą się oficjalne uroczystości – poświęcenie obiektu i przemówienie prezydenta miasta. W ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego przygotowano inscenizację walk powstańczych oraz wystawę poświęconą powstaniom.

Jak poinformował Marcin Gaweł z zespołu prasowego piekarskiego magistratu, koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne. Dodał, że to pierwsza tak gruntowna modernizacja od czasu zakończenia budowy Kopca w 1937 roku.

Główną część robót wykonano wokół Kopca. Plac został wyłożony kostką betonową i granitową na wzór rozchodzących się łuków; ułożono także napis „Piekary Śląskie”. Wokół placu zamontowano latarnie, a przecina go linia punktów świetlnych wskazujących kierunek w stronę piekarskiej bazyliki. Wyremontowano również drogę prowadzącą do Kopca i parking.

Na placu ustawiono drewniany krzyż oraz podwyższenie, które ma służyć jako ołtarz lub scena, którą można zadaszyć. Po drugiej stronie znajduje się miejsce na rozstawienie sceny na potrzeby dużych imprez.

W pobliżu placu powstały ścieżki spacerowe, trasy do nordic walkingu, plac zabaw i „wioska harcerka”, gdzie będzie można rozbić namiot. Postawiono także urządzenia plenerowej siłowni oraz stoliki szachowe z siedziskami. Panoramę okolicy można oglądać teraz także lunecie ustawionej na szczycie Kopca. Nocą Kopiec będzie podświetlony.

Kopiec Wyzwolenia usypano w latach 1933-1937, jego wysokość od podstawy wynosi 20 m. To najwyższy punkt Piekar Śląskich (356 m n.p.m.) i jedno z najlepszych miejsc widokowych, z których można oglądać charakterystyczny górnośląski krajobraz.

Z pierwszą inicjatywą usypania kopca w Piekarach wystąpił w 1883 r. poeta i działacz społeczny Wawrzyniec Hajda, który w wieku 27 lat stracił wzrok po wybuchu dynamitu w kopalni. Kopiec miał uczcić przypadającą wówczas dwusetną rocznicę przemarszu husarii króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Pomysł jednak upadł, a sam Hajda stanął przed pruskim sądem za podburzanie ludności.

Do koncepcji powrócono już w wolnej Polsce, 20 sierpnia 1930 r. - w 10. rocznicę II powstania śląskiego. Podczas zjazdu powstańców padła propozycja, aby usypać kopiec na pamiątkę tego zrywu. Akcja usypywania kopca rozpoczęła się trzy lata później, co z kolei zbiegło się z 250. rocznicą przemarszu husarii. Gotowy kopiec poświęcono 20 czerwca 1937 r., wówczas nadano mu nazwę Kopca Wyzwolenia.(PAP)