Teatralna noc organizowana jest na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim od 2009 r. Podczas tegorocznej edycji atrakcje dla miłośników teatru przygotowały zarówno wiodące w regionie sceny - wśród nich katowicki Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego - jak i mniejsze, a także prywatne placówki. W tym roku po raz pierwszy Noc Teatrów zawita - oprócz dużych miast - także np. do Knurowa, Kobióra i Ożarowic – miejscowości, które zasilają nowo powstającą metropolię. Swoje przedstawienia zaprezentują tam teatry: Nowy z Zabrza, Korez z Katowic i Rozbark z Bytomia.

„W tę jedną noc wszyscy mają możliwość skorzystania z oferty naszych teatrów. Można zarówno poznać je od strony widowni, jak i zobaczyć ich działalność od kulis – to jest bardzo ważne, ponieważ ludzie lubią oglądać to, co jest dla nich na co dzień zamknięte i niedostępne” – tłumaczy szefowa Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach Małgorzata Langier.

W tegorocznej edycji Metropolitalnej Nocy Teatrów udział wezmą: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Opera Śląska w Bytomiu, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, katowicki Teatr Korez, Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Mały w Tychach, Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, katowicki Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Zagłębia w Sosnowcu oraz gościnnie: Teatr Bez Sceny, Teatr Czarnego Tła, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Żelazny i Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Hasłem przewodnim Nocy w Teatrze Śląskim w Katowicach będą „Mroczne historie”; zwiedzający pomogą rozwiązać zagadkę kryminalną przewodnikowi, który wcieli się jednocześnie w rolę detektywa. Dla widzów przygotowano trzy spektakle: „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” w Galerii Szyb Wilson, „Małe zbrodnie małżeńskie” na scenie kameralnej i „Mayday” na dużej scenie katowickiego teatru. W teatralnej kawiarni aktorzy przez całą noc będą czytać kryminały.

Artyści bytomskiej Opery Śląskiej zaprezentują „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego - spektakl, którego premiera odbyła się 18 marca; inscenizacja została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i krytykę. Godzinę przed spektaklem widzowie będą mogli zajrzeć za kulisy, gdzie aktorzy i pracownicy opery będą przygotowywać się do przedstawienia. Na każdego, kto odwiedzi tego dnia Operę Śląską, czekają warsztaty śpiewu prowadzone przez operowych solistów, lekcje baletu oraz możliwość zagrania razem z operową orkiestrą. Bytomski Teatr Rozbark poprowadzi natomiast zajęcia taneczne; zostanie tam również pokazany spektakl „Fast Food Foot”, a całe wydarzenie zamknie impreza taneczna w rytmach disco polo.

Specjalne wydarzenia dla dzieci przygotował m.in. Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Aktorzy stworzą bajkowe improwizacje, do których inspiracji poszukają wśród najmłodszych widzów. Katowicki Teatr Lalki i Aktora Ateneum wystawi tego dnia „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”, a w pracowniach teatru odbędą się warsztaty kreatywne dla dzieci. Teatr Mały w Tychach przygotował m.in. warsztaty artystyczne dla dzieci „W świecie Pierrota”. Dzieci i młodzież to bohaterowie spektakli finałowych „Lata z teatrem” w Teatrze Nowym w Zabrzu - przegląd tych spektakli będzie można oglądać już od rana.

Na warsztaty prezentujące teatralne rzemiosło zaprasza także Teatr Miejski w Gliwicach - pracownie dekoracji i kostiumów tej placówki podzielą się tajnikami swojej sztuki. Natomiast wieczorem w gliwickim teatrze będzie można obejrzeć „Norę” Ibsena i „Ich czworo. Reality show” według Gabrieli Zapolskiej. W Teatrze Nowym w Zabrzu wieczorem zaplanowano dwa spektakle: „Ku Klux Klan. W krainie miłości” (w plenerze przed budynkiem teatru) oraz komedię „Śmiech wzbroniony” (na scenie). Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaplanowało w ramach Nocy aż sześć spektakli i warsztaty teatralne dla młodszych dzieci.

Z kolei przedstawienia „dla dorosłych” można obejrzeć w Teatrze Bez Sceny, który zagra „Diabelski młyn”, oraz Teatrze Żelaznym, gdzie wystawione zostanie „Jabłko” w reżyserii Artura Barcisia - spektakl o pokusie, zdradzie i namiętności. Monodram „Mariacka 5” w wykonaniu Lecha Majewskiego zobaczy widownia chorzowskiego Teatru Rozrywki. Inny monodram, „Mianujom mie Hanka”, zagra w Teatrze Korez Grażyna Bułka. Wcześniej na scenie Korezu gościnnie wystąpi amatorski Kobiórski Teatr Kulturalny ze spektaklem „Świniobicie, albo … fajer z babuciem”. Tego wieczoru będzie można tam kupić książki o Śląsku i po śląsku, a także poczęstować się żurkiem i "sznitą z tustym", czyli kromką chleba ze smalcem.

Chorzowski Teatr Rozrywki zaprezentuje musical Andrew Lloyd Webbera „Bulwar zachodzącego Słońca”. Również ten teatr będzie można zwiedzić w towarzystwie artystów, przymierzyć kostiumy i kapelusze czy zrobić sobie sceniczny makijaż.

Organizatorem Metropolitalnej Nocy Muzeów jest Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM) – działająca od 10 lat instytucja, stworzona do współpracy miast śląskiej aglomeracji. Z początkiem 2018 r. zadania GZM przejmie (i znacząco rozszerzy) powołana specjalną ustawą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, tworzona przez 41 miejscowości regionu.

Szczegółowy program ósmej Metropolitalnej Nocy Teatrów jest dostępny na stronie internetowej www.pelniakultury.pl.

(PAP)