W poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, który reprezentuje w przetargu pozostałe gminy i instytucje, otwarto wszystkie złożone oferty. 25 września, po sprawdzeniu ofert pod względem formalno-prawnym, komisja przetargowa ogłosi, kto będzie dostawcą prądu dla śląskich i zagłębiowskich gmin do końca 2013 r. Pod względem merytorycznym jedynym kryterium oceny ofert jest cena.

To jeden z największych takich przetargów w Polsce, zainicjowany przez skupiający 14 gmin Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM). Zamawianą energię gminy przeznaczą na oświetlenie ulic oraz potrzeby lokali i obiektów samorządowych. Wśród tych ostatnich są m.in. placówki służby zdrowia wraz ze szpitalami oraz samorządowe jednostki kultury.

W przetargu, zgodnie z przewidywaniami, wystartowali najwięksi „gracze” na rynku. Swoje oferty złożyły: Enea, Energa-Obrót, Ideon, PKP Energetyka oraz Tauron Sprzedaż GZE SA. Najdroższa oferta za dostarczenie ponad 191 gigawatogodzin energii opiewa na kwotę 60,22 mln zł, a najtańsza, złożona przez Tauron – 57,47 mln zł brutto.

Wszystkie podmioty uczestniczące w przetargu zarezerwowały w swoich budżetach na zakup energii ponad 74,3 mln zł. Oznacza to, że dzięki wspólnemu przetargowi zaoszczędzą ponad 20 proc. tej kwoty. Jeżeli najtańsza oferta będzie poprawna pod względem formalnym, oszczędność wyniesie ponad 16,8 mln zł, czyli ok. 22,5 proc.

"To bardzo dobra wiadomość. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego wyniku. Skromnie liczyliśmy na kilka, kilkanaście procent oszczędności. Wynik, jaki uzyskaliśmy, utwierdza mnie w przekonaniu, że warto działać wspólnie. Po prostu razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej i taniej" – podkreślił przewodniczący GZM, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Przetarg wygra oferta, która będzie zawierać najniższą cenę za dostarczenie 191 gigawatogodzin energii elektrycznej, pod warunkiem, że będzie spełniać wszystkie warunki. Po planowanym na 25 września ogłoszeniu wyników przetargu każdy z jego uczestników będzie miał siedem dni na złożenie odwołania. Jeżeli nikt z tego prawa nie skorzysta, to dostawca energii dla grupy zakupowej tworzonej przez samorządy i ich podmioty będzie znany początku października.

Dotąd miasta metropolii „Silesia” za jedną megawatogodzinę energii płaciły średnio 273,47 zł, bez opłaty za dystrybucję. Z przeprowadzonej jesienią ubiegłego roku dla GZM analizy wynikało, że miasta mogłyby uzyskać w przetargu cenę poniżej 260 zł za 1 MWh. Tymczasem najniższa złożona oferta zakłada, że jeszcze w tym roku za 1 MWh energii zużytej na oświetlenie lokali i obiektów samorządy miałyby zapłacić 252,3 zł, a za oświetlenie ulic nieco ponad 235 zł. W przyszłym roku stawki wzrastają średnio o 50 groszy.

Przygotowania do ogłoszonego w sierpniu przetargu trwały od kilku miesięcy. W kwietniu jego uczestnicy zawarli porozumienie w sprawie grupowego zakupu energii. Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy prowadzi gmina Świętochłowice, jednak przygotowania i realizację przetargu koordynuje i nadzoruje GZM.

Inicjatorem grupowego zakupu energii był Górnośląski Związek Metropolitalny. Spośród jego członków porozumienie w tej sprawie podpisało 12 miast: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

Dwa pozostałe samorządy – Gliwice i Ruda Śląska - deklarują, że do porozumienia przystąpią przy organizacji kolejnego przetargu na zakup energii w 2014 r.

Spoza GZM do grupowego zakupu energii przystąpiły Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.(PAP)

mab/ drag/